28 років тому розпалася, розсипалася, зникла з карти світу величезна радянська імперія: хтось втратив сенс життя, а хтось здобув надію на майбутнє

Ви забули? Ще одна добра подія сталася 25 грудня. В 1991 році о 19:00 по «Центральному телебаченню» СРСР Михайло Горбачов оголосив про припинення існування Радянського Союзу.

Розпад СРСР 28 років тому був історично зумовлений.

СРСР ніхто не розвалював: він розпався сам, під вантажем своїх помилок і неефективної соціально-економічної моделі. Звичайно, найпростіше покласти провину на окремих політиків, лібералів, американців чи інопланетян. Конспірологія взагалі виникає якраз від браку освіти та аналізу.

Але живу, здорову країну не можна розвалити декількома підписами. Біловезькі угоди стали важливою віхою в системній дезінтеграції, що охопила СРСР, але ніяк не запустили її. Т

ак само як не було якоїсь однієї події, організованої «лібералом» Горбачовим або інспірованої проклятим заходом.

Нежиттєздатна, архаїчна радянська модель держави і економіки демонструвала тотальну неефективність і приходила до свого краху поступово: від жорстоких потрясінь війни і сталінських репресій, через брежнєвський застій до повної деградації і тотального дефіциту. Не тільки товарного, але й ідеологічного.

У різних джерелах натикаєшся на одну і ту ж думку: під кінець існування СРСР вже майже ніхто з радянських людей всерйоз не вірив ні в комуністичну ідеологію, ні в комсомол з партією.

Отож, замість некромантських мрій про відродження СРСР давно пора озирнутися в новій реальності, де існують незалежні держави зі своїми власними національними інтересами.

Проте, виявилося, що незалежність не  може бути раз і назавжди. Її і далі потрібно зміцнювати, за неї треба боротися. Іноді, зі зброєю в руках.

СРСР немає вже 28 років, але у декого фантомні болі тривають. Здається, основна робота зі створення реальної незалежності ще попереду.

Share