35 років тому фантаст Айзек Азімов розповів, як уявляє 2019. Чи дійсно американський письменник був ясновидцем?

35 років тому Азімов розповів, як уявляє 2019. Чи збулися прогнози?

Наприкінці 1983 року американського письменника-фантаста попросили розповісти, яким він уявляє собі 2019 рік.

Тепер, 35 років потому, його прогнози можна порівняти з реальністю. Деякі з них виявилися точними, пише BBC News Україна.

Азімов передбачив зростання популярності комп’ютерів. В статті для видання Toronto Star він заявив, що суспільство досягне того рівня, коли просто «не зможе без них існувати».

«Думати, що комп’ютери захоплять світ, на той момент було дуже проникливим», — вважає Калум Чейз, автор як художніх, так і науково-популярних книг про штучний інтелект.

«У 80-х роках більшість босів ще не користувалися комп’ютерами. Вони були в їхніх секретарів, які роздруковували для своїх керівників електронні листи, аби ті їх читали. Інтернет був всюди, але мало хто про це знав», — додає Чейз.

Азімов також передбачив, що робототехніка здійснить революцію у багатьох сферах, й автоматизація праці стане причиною відмирання окремих професій.

Письменник також вважав, що у 2019 році система освіти працюватиме геть по-іншому, ніж у 1980-х. Він прогнозував, що дітям більше не потрібні будуть викладачі — хіба що для того, аби чимось їх зацікавити чи надихнути. Діти, передбачав Азімов, навчатимуться вдома за допомогою комп’ютерів.

Цей прогноз поки не збувся — школи й досі роблять ставку на традиційні методи освіти, що застосовувались протягом багатьох років.

Попри це, вважає Калум Чейз, це передбачення Азімова рано чи пізно збудеться — це питання кількох десятиліть, каже він.

Де прогнози Азімова виявилися менш точними, так це у тому, що стосується відносин людства і космосу. Письменник передбачав, що до 2019 року на Місяці вже працюватимуть гірничовидобувні фабрики і сонячна електростанція, які дозволили б побудувати там перше космічне поселення.

«Після розвалу Радянського Союзу космічні змагання між США і СРСР припинилися. Це зняло з Америки той тиск, який існував раніше і змушував Штати робити все, аби перемогти СРСР заради власного престижу і з політичних міркувань. Після краху Союзу отримати необхідні бюджети через Конгрес стало неможливим», — каже Калум Чейз.

Щоправда, варто зауважити, що у 2017 році Білий дім оголосив про плани повернутися на Місяць і побудувати там постійні будівлі для досліджень і експериментів.

Засновник компанії SpaceX Ілон Маск сподівається, що вже у 2023 році до Місяця відправиться перший приватний пасажирський рейс.

Азімов також був правий у тому, що проблема перенаселення Землі ставатиме все серйознішою — так само, як і рівень забруднення середовища.

Але письменник був налаштований оптимістично: за його прогнозами, до 2019 року технологічний прогрес мав дозволити отримати інструменти, які б розвернули процес погіршення стану середовища у зворотній бік.

«Його прогнози абсолютно захоплюють, — каже Калум Чейз. — Цікаво, що у деяких речах він помилився, але водночас багато в чому він виявився правим. Він був генієм».

«Його стаття демонструє деякі загальні риси майбутнього, навіть якщо окремі деталі є помилковими».

Що ж стосується наступних 30 років, то пан Чейз прогнозує кардинальні зміни.

«Я не впевнений, що хтось усвідомлює, наскільки серйозні зміни чекають на нас впродовж наступних 30 років», — розповів він BBC.

Річ, яку Азімов у своєму прогнозі взагалі не згадує, — штучний інтелект. Саме розвиток цієї технології, вважає Чейз, стане ключовим на кілька наступних десятиліть.

Share