80 років тому здібного інженера, талановитого письменника і унікального бандуриста визнали ворогом народу. Гнат Хоткевич — як мало ми знаємо про своє коріння

8 жовтня 1938 року чекісти вбили Гната Хоткевича й таємно заховали його тіло поруч з тисячами інших харків’ян, яких знищила кровожерлива тоталітарна система.

Потім в цьому ж місці, в П’ятихатках, заховали більш ніж 4300 польських офіцерів.

В фільмі «Назар Стодоля», знятому в 1936 році, Хоткевич грав бандуриста. Це за два роки до смерті.

Треба пам’ятати, написала на своїй сторінці у Facebook Катерина Яресько.

80 років Гната Мартиновича немає, а справа його живе. І житиме.

В селі Криворівня, в Музеї-хаті Івана Франка є кімната присвячена діяльності Гната Хоткевича на Закарпатті.

Гуцульський театр створений Гнатом досі працює та гастролює.

Ким же був Гнат Хоткевич, іменем якого лише нещодавно в Києві назвали вулицю?

Навіть зараз деякі сторінки життя і діяльності цього подвижника української нації ще невідомі. Насправді ім’я Гната Хоткевича варто поставити в один ряд з такими постатями як М.Старицький, Л.Українка, М.Кропивницький, Христина Алчевська та інші.

Народився Гнат Мартинович Хоткевич 31 грудня 1877 року в Харкові–культурному центрі Слобожанщини. В 1901 р. закінчив інженерне училище, здобувши професію інженера-залізничника. Проте, юнака більше вабили література та культурно-громадська робота.

У духовний світ юнака увійшли Т.Шевченко, І.Франко, Л.Українка, В.Шекспір, В.Гюго.

Український письменник, історик, бандурист, композитор Гнат Мартинович Хоткевич (літературний псевдонім: Гнат Галайда; 1877-1938, тюрма НКВД), автор близько 600 музичних творів, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.

Про нього написав сайт На скрижалях.

Гнат Мартинович читав лекції у робітничих колективах про кобзарів і бандуристів, організував капелу бандуристів, робітничий хор, інструментальний ансамбль у селі Бірки, вузах, військових частинах.

Тоді були у Харкові люди, які пам’ятають концерти Г.Хоткевича, організовані просто неба. Займався і видавничою справою. Редагував літературно-громадський тижневик “Гасло”. Це було перше видання українською мовою.

Гнат Хоткевич, як бандурист та інженер, переробив бандуру на свій спосіб, який пізніше був названий як “Хоткевича спосіб”. Він побільшив можливість торкати струни, що додало мелодійності.

Цей спосіб Хоткевича гри на бандурі досі мандрує світом, а в Канаді та Австралії існують капели бандуристів імені Гната Хоткевича. В Австралії цей спосіб досі використовує бандурист Віктор Мішалов.

Крім оригінальної літератури та книг про музику, за радянських часів багато перекладав з світової класики: Шекспіра, Мольєра, Шіллера, Гюґо. Жертва сталінського терору.

Незважаючи на свої незліченні таланти, Хоткевич майже все життя переслідувався владою. В юності — царською владою, з 1928 — радянською.

З 1931 року Хоткевича постійно критикували в радянській пресі і заборонили в 1932 всю його музику і записи. Після чого звільнили з усіх місць роботи.

У 1933 році його сім’я голодувала під час Голодомору: йому не видали продовольчі картки, тому що він був офіційно зареєстрованим безробітним.

У 1934 році була зроблена спроба його вбити — письменника зіштовхнули під колеса поїзда, в результаті чого він довго лежав у лікарні.

Галина Хоткевич, донька, добре пам’ятала, коли батька заарештували: “Це було взимку: холод страшенний і багато снігу випало. Органи КДБ приїхали автом і залишили його на розчищеній від снігу площі кілометр від нашої домівки. Наш собака в той час безперервно скавучав, просто роздирався, відчуваючи що діється”.

Через жорстокі допити, знущання, погрози московські ізверги зламали дух арештованого. Приписали Хоткевичу членство в “українській націоналістичній повстанській організації і агентство німецької розвідки”.

Звинуватили не лише у боротьбі проти радянської влади шляхом друкування контрреволюційних книжок, але й в організації кадрів у боротьбі з цією владою.

Постановою УНКВС по Харківській області від 29 вересня 1938 р. Г.Хоткевич був засуджений до розстрілу. Вирок виконано 8 жовтня на 61-му році життя. Він був розстріляний як “ворог народу”.

Досі невідоме місце поховання Г.Хоткевича… Але нещодавно у Харкові виявлено кілька поховань розстріляних у період масових репресій. Цілком ймовірно, що серед цих кісток у яму вкинуто і тіло Гната Хоткевича…

При цьому радянські органи брехливо заявили, що він не страчений, а тільки відправлений у Сибір на 10 років без права листування.

 

Share

One Comment

  1. Derick Meece

    Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.