А ви знали? Чому в ці дні по всій Європі люди прикріпляють до грудей червоний мак, а не «колорадську» стрічку. Окрім росіян

«…поміж хрестами гойдає вітер маки рядами, щоб знали місце, де ми є…»

Це рядки з вірша канадського військового лікаря Джона Маккрея «У полі Фландрії» (1915), якими започатковано ідею використання популярної в усіх народів світу квітки маку як символу жертв війни.

Ідею поширила Моїна Майкл, викладачка Університету Джорджії(США).У листопаді 1918 року.

Під враженням від поеми Маккрея вона написала вірш «Ми збережемо Віру», в якому заприсяглася завжди носити червоний мак у пам’ять про загиблих.

Після 1918 р.Моїна Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни. Для того, щоб зібрати необхідні кошти, вона запропонувала продавати штучні маки із шовку.

Червоний мак — символ пам’яті жертв Першої та Другої світових воєн,а згодом — жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів.

Законом України “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років” в Україні встановлено День пам’яті та примирення 8 травня.

Таким чином, Україна з 2015 року розпочала нову традицію святкування 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення.

Для заходів, приурочених до цих дат, на державному рівні використовується символ – червоний мак.

Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України; автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін.

Графічне зображення з одного боку уособлює квітку маку, з іншого-кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та1945) та гасло «Ніколи знову».

Українці прийняли мак-символ як рідний,бо в Україні здавна було і є дві улюблені рослини – калина і мак.

Українці здавна пов’язують значення маку з молодістю, красою і життям.

Якщо квіти калини вишивали на сорочках для старших жінок, то маками прикрашали вишиванки дівчат.

Мак також є символом роду, так як у його коробочці поміщається сімсот, сімсот дві або сімсот три зернини.

Саме завдяки ідеї родючості мак часто використовували як обрядовий атрибут в сімейних і календарних святах та як оберіг від темних сил (свячений мак).

Мак-тендітна квітка. Його пелюстки при дотику відпадають! Так символічно виглядає людське життя — вразливе та швидкоминуще!

А ще мак символізує людську кров. Часто поля битв природа заквітчує маками, ніби застерігає від масового кровопролиття!

Бережімо пам‘ять жертв війни!

Своїми вчинками підтримуймо мир заради життя!

 

Share