Бризкати слиною можуть — більше нічого: Томос для України – це великий хрест на планах Росії. Але нам не слід розслаблятися

Провал «русского міра»: чому Томос для України – це великий хрест на планах Росії.

Надання Томосу Україні неабияк дратує Кремль. Там розуміють: незалежність української православної церкви ставить хрест на планах Путіна відновити так званий «русскій мір», пише Канал 24.

Звідти вже лунають негативні коментарі, які закидають і в бік Києва, і в бік Константинополя.

Росія суттєво втрачає в Україні з наданням Томосу.

«Те, що зараз у нас відбувається в православ’ї, це ж, як в народі кажуть, просто не під силу зрозуміти. Це теж робиться напередодні передвиборчої кампанії і з метою подальшого розриву російського і українського народів», – сказав президент РФ Володимир Путін.

Отримання Україною Томосу – це серйозний удар по ідеї «русского міра», яку намагається реалізувати Путін. І в Кремлі це чудово розуміють. З відновленням автокефалії Української православної церкви Москва не зможе так активно апелювати до братніх зв’язків, спільного коріння і вірувань.

Відхід української території від їхнього православ’я – це втрата ще одного аргумента і доказу, на якій вони будуть свою шовіністичну імперську концепцію про те, що «нікакой Украіни нє сущєствуєт», – підкреслив політичний експерт Олександр Солонтай.

У грудні 2018 року СБУ знайшла в кількох парафіях Російської православної церкви в Україні приблизно сотню брошур, які розпалювали релігійну і міжконфесійну ворожнечу. У своїй гібридній війні із Заходом, і Україною зокрема, Росія використовує церкву як інструмент пропаганди – кажуть російські експерти.

Це була потужна агентурна мережа, за допомогою якої Кремль впливав на Україну, – наголосив російський опозиційний політик Константін Боровой.

Так заступник глави відділу зовнішніх церковних зв’язків Російської православної церкви в Україні неодноразово навідувався до посольства Росії у Києві. Там Микола Данилевіч зустрічався з першим секретарем російської дипмісії Максимом Полєтаєвим, пов’язаним з російськими розвідслужбами.

Російські дипломати – часті гості в Києво-Печерській лаврі. І, вочевидь, вони туди ходять не лише, аби помолитися.

Звичайно, Томос не гарантує зменшення російської пропаганди в Україні, але точно обмежує можливості Кремлівської ідеологічної машини – вважає колишній радник Путіна.

Кремль дуже болісно сприймає ці процеси. Мабуть, з того, що за останні чотири роки робила Україна, ніщо не виявилося настільки ефективним для забезпечення державної незалежності України і для руйнування імперських позицій Російської православної церкви, – стверджує колишній радник Путіна Андрій Ілларінов.

Надання автокефалії Українській православній церкві завдає удару не лише по ідеологічній машині Кремля. В Росіїї бояться втратити чималі активи РПЦ і переконують: після отримання Томосу українські православні силоміць відбиратимуть майно Московського патріархату.

«Мене найбільше турбує, що за цим безумовно почнеться переділ власності», – розповів про свої побоювання президент РФ Володимр Путін.

В Україні добре розуміють ціну таким словам Путіна.

Ніякого рейдерства не буде. Цього хоче Москва, щоб було рейдерство, і таким чином створить підстави для втручання у внутрішні справи України, – зазначив патріарх Філарет.

У Російської православної церкви в Україні дійсно багато майна. Понад півсотні єпархій, 11 тисяч парафій і 19 навчальних закладів. Але ніхто не змушує вірян переходити до Української православної церкви і майно не відбирає.

Приєднання до автокефальної церкви можливе лише, якщо його схвалять дві третини прихожан.

На кінець 2018 року таке рішення схвалили 34 православні громади. За оцінкою експертів, до єдиної української церкви готові приєднатися до половини прихожан Російської православної церкви в Україні.

 

Share