Чекати доведеться 2-3 місяці: українці не можуть отримати декретні, лікарняні та інші виплати. Недалеко до коллапса Соцстраха

Українці не можуть вчасно отримати декретні, лікарняні та інші виплати

Фонд соціального страхування у катастрофічній ситуації, грошей на виплати не вистачає. Чому так склалось?

Проблеми із виплатами з Фонду соціального страхування (ФСС) розпочалися минулого року, але саме тепер — загострилися. Люди не отримують коштів, на які мають законне право.

ФСС — у катастрофічній ситуації, грошей на виплати не вистачає.

“Заборгованість лише з виплати допомоги через тимчасову втрату працездатності — близько 2 млрд гривень, — каже в коментарі газеті «Експрес» Наталія Землянська, заступниця голови Громадської ради Фонду соцстрахування України.

— Мушу одразу пояснити: Фонд соціального страхування, як і Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, наповнюється коштом офіційно працевлаштованих, котрі сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ), тобто вони не дотуються з бюджету”.

“На 7 червня виконавча дирекція Фонду профінансувала заяви-розрахунки для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам по 18 квітня 2019 року, — каже Сергій Нестеров, виконувач обов’язків директора виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.

Протермінована заборгованість перед застрахованими становить 23 робочі дні (згідно із законодавством, лікарняні мають надавати протягом 10 днів. — Авт.)”.

Причин декілька. У 2018 році не вдалося виконати дохідну частину, у зв’язку з чим бюджет ФСС недоотримав 871 млн гривень. Водночас зросли витрати бюджету ФСС на матеріальне забезпечення внаслідок збільшення середньої заробітної плати (2017 рік — на 37%, 2018-й — на 24,8%).

— У 2016 році уряд знизив ЄСВ вдвоє — із 36,8% — 49,7% до 22%. Аргументував тим, що потрібно виводити бізнес із тіні. Але бізнес і тепер не поспішає офіційно наймати працівників.

— Водночас Кабмін наполіг на зменшенні частки ЄСВ, що йде у Фонд соціального страхування, — каже Н. Землянська. — У 2016 році це було 14,26% усього зібраного ЄСВ, у 2017-му — 9,14%, решту віддали Пенсійному фонду. Минулого року частку ФСС збільшили, але незначно — до 9,37%.

Проблеми загострилися у листопаді минулого року, коли були витрачені останні “резервні” гроші з ФСС і його бюджет пішов у мінус. Дефіцит бюджету зростає, заборгованість із виплат збільшується з кожним днем.

Якщо нічого не робити, то до кінця року дефіцит Фонду сягне рекордних 3 млрд гривень. Людям доведеться чекати належних їм виплат два-три місяці.

— Можливо, витрати Фонду соціального страхування зростають і через те, що збільшується розмір лікарняних і декретних? У січні-квітні середньоденна допомога у зв’язку з вагітністю та пологами зросла на 25,6% порівняно з тим же періодом минулого року, а за лікарняними — на 28,2%.

— Так, збільшення середнього розміру допомоги пов’язано із загальним зростанням фонду оплати праці і, у тому числі, з підвищенням мінімальної зарплати. Крім того, люди стали більше хворіти.

Кількість наданих для фінансування Фондом листків непрацездатності для допомоги по тимчасовій непрацездатності за перший квартал порівняно з відповідним періодом минулого року зросла на 4,2%. При цьому загальна кількість днів тимчасової непрацездатності збільшилася на 2,6% — до 10,3 млн днів.

— Минулого року сума компенсації за лікарняні становила половину бюджету Фонду — 11,5 мільярда гривень. Більше як чверть лікарняних листків (27,3%) були видані з порушеннями, а кожен десятий підозрювався у підробці. Може Фонду не вистачає грошей на всі виплати, бо зростає й шахрайство з лікарняними?

— Ця проблема справді існує. Але навіть якщо найняти армію перевіряльників, яких також потрібно утримувати, це зекономить бюджету ФСС не більш як 50 мільйонів гривень. Це крапля у морі.

Сподіваємося, цю проблему вирішить електронний реєстр лікарняних, який повноцінно мав би запрацювати до кінця літа. Сьогодні 60% заяв на фінансування лікарняних подаються в електронній формі.

Share