Чи можна заразитися корановірусом двічі? І якщо ти захворів грипом, чи «причепиться» до тебе коронавірус?

Коронавірус: чи можна ним заразитися двічі?

Вчені з усього світу вивчають коронавірус.

Деякі пацієнти одужали від Covid-19, їхні тести на коронавірус були негативні, але згодом знову стали позитивними.

Інфікування коронавірусами, як і звичайна застуда, зазвичай виробляє у пацієнтів імунітет.

То чим відрізняється цей вірус?

Одним із перших, хто неприємно здивував лікарів, став чоловік за 70.

У лютому йому діагностували коронавірус і помістили в ізоляцію в токійській лікарні.

За даними японського телеканалу NHK, він одужав і повернувся до звичного життя, навіть їздив громадським транспортом. Але за кілька днів він знову занедужав, у чоловіка піднялась температура.

Він повернувся до лікарні, де здивував себе і лікарів позитивним тестом на вірус.

І це — не єдиний подібний випадок в Японії. Чому так відбувається?

Луїс Енхуанес, вірусолог в Іспанському національному центрі біотехнологій (CSIC), розповів BBC, що принаймні 14% пацієнтів, які після лікування отримали негативний тест Covid-19, за деякий час знову мали позитивні результати.

Він вважає, що це не повторне інфікування, а випадки «відскоку» вірусу.

«Моє пояснення, серед багатьох інших можливих, полягає у тому, що загалом цей коронавірус імунізує населення, але імунна відповідь не дуже сильна (у деяких людей. — Ред.)», — говорить Енхуанес.

«Коли ця імунна реакція сповільнюється, вірус, який залишається в якомусь резервуарі в організмі, повертається назад», — додає вірусолог.

Деякі віруси можуть залишатися в організмі три місяці або довше.

«Коли людина отримує позитивний тест на вірус, а згодом має негативний тест, ми припускаємо, що у неї виробився імунітет, тому вірус не має з’явитися повторно», — каже Енхуанес.

«Але деякі інфекційні агенти можуть лишатися у тканинах організму, на які не поширилась захисна реакція організму — наприклад, у інших органах», — додає він.

Але у Covid-19 є дещо, що інтригує науковців, — це короткий період між одужанням та повторним позитивним тестом.

Ми знаємо, що імунітет працює по-різному при різних захворюваннях.

У випадку кору одноразової вакцинації у дитинстві зазвичай достатньо, щоб забезпечити людині довічний імунітет. Однак деякі органи охорони здоров’я рекомендують людям певного віку повторну вакцинацію більш сучасною вакциною.

Є й інші віруси, проти яких вакцини не настільки ефективні, тому від них потрібно ревакцинуватися через регулярні проміжки часу.

А є вакцини, наприклад, проти грипу, які потрібно робити щороку, оскільки віруси мутують.

Але оскільки Covid-19 — це новий вірус, вчені досі намагаються зрозуміти, чим пояснити такий короткий проміжок часу до повторного прояву інфекції.

Ісідоро Мартінес, науковий співробітник Інституту здоров’я Карлоса III в Мадриді, каже, що хоча повторне інфікування коронавірусом трапляється, дивно, що у випадку Covid-19 це відбувається настільки швидко після негативних тестів.

«Якщо не буде стійкого імунітету, в наступні епідемії, протягом одного-двох років, ви зможете заразитися повторно. Це нормально, — розповів Мартінес BBC.

«Але дуже рідко людина повторно заражається тим самим вірусом після одужання. Також, наскільки нам відомо, цей коронавірус мутує не так сильно, як вірус грипу», — додав він.

Його пояснення схоже на думку Луїса Енхуанеса.

«Можливо, люди, які знову мають позитивні тести на Covid-19 після негативного тестування, переживають тимчасовий сплеск інфекції, перш ніж вона остаточно зникне».

Але обидва дослідники застерігають, що для розуміння природи Covid-19 потрібні подальші дослідження.

У Панамериканській організації охорони здоров’я (PAHO) розповіли BBC, що «Covid-19 — це новий вірус, про який ми з кожним днем дізнаємось більше», тому не можна з певністю пояснити випадки повторного зараження.

Але науковці намагаються знайти відповідь, щоб допомогти.

Відомий український епідеміолог Людмила Мухарська говорить про можливість mix-інфекції.

«Алгоритм тестування на грип, а потім на SARS -CoV-2 є не виправданим…

Це призводить до того, що хворий вважає себе хворим на грип, але не хворим на COVID-19 і поводить себе відповідно, лікарі вважають так само і не шукають контактних осіб, які й далі розносять інфекцію…

Share