Чому щороку 22 січня створюють «живий» ланцюг від Києва до Львова?

22 січня Україна святкує День соборності. Що таке соборність і що вона означає для українців сьогодні?

В ідеї соборності закладена основа збереження української державності та національної самосвідомості.

У всі історичні епохи українці вірили і прагнули до створення єдиної, неподільної і самостійної країни.

Щороку 22 січня святкується День соборності України, починаючи з дня підписання в 1919 році Акта возз’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР), який називають ще Акт Злуки.

22-24 січня 1919 року за сценарієм Івана Огієнка в Києві відбулися всенародні свята з нагоди річниці IV універсалу УНР і народження соборної України.

У 1919 році 22 січня було оголошено вихідним днем.

У Києві на Софійській площі о 12:00 відбулась святкова церемонія возз’єднання. У присутності багатьох тисяч людей Л.Цегельський зачитав постанову УНР від 3 січня, а священик П.Корсунський оголосив універсал Директорії.

22 січня 1919 року УНР і ЗУНР консолідувалися в одну республіку заради спільних цілей. Однак проіснувала ЗУНР на правах автономії у складі УНР до літа 1919 року. Ще через рік із політичної карти зникла і УНР.

Що таке соборність, українці тоді не змогли відчути сповна. Але Акт злуки і факт його підписання мали велике історичне значення.

Так, Україна заманіфестувала перед усім світом про неподільність українських земель, про єдність і солідарність українського народу. Ідея соборністі стала прологом, орієнтиром для сучасної соборної суверенної України.

22 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки між Києвом і Львовом українці вперше створили живий ланцюг єднання «Українська хвиля».

Ця традиція прижилася і повторюється з року в рік у багатьох містах України.

Офіційним державним святом День соборності України став у 1999 році після підписання Леонідом Кучмою відповідного наказу.

У грудні 2011 року тодішній президент Віктор Янукович скасував День свободи 22 листопада і День соборності 22 січня і заснував День соборності і свободи 22 січня. Через три роки в листопаді 2014 року діючий глава держави Петро Порошенко заснував День гідності і свободи 21 листопада, повернувши 22 січня святкування Дня соборності.

Сьогодні, 22 січня, на мосту Патона в Києві відбудеться акція «День соборності України «, а на тротуарній частині вул. Хрещатик (від Європейської до Бессарабської площі)  пройде Всеукраїнська  акція «Об’єднаємо Україну «.

Про це повідомили в прес-службі столичної адміністрації.

Крім цього, в Києві пройде ряд конференцій, фото- і книжкових виставок та інші заходи.

 

Share

One Comment

  1. Liliana Haddaway

    I simply want to tell you that I am just very new to blogging and absolutely savored you’re web blog. Likely I’m planning to bookmark your website . You definitely come with superb stories. Thanks a bunch for revealing your blog site.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.