Дезінформація в епоху постправди: Хто і чому лякає українців американськими «таємними» біолабораторіями

Американські біолабораторії: Хто і як дурить українців теоріями змов.

Американці травлять українців. Для цього вони таємно від людей відкрили 15 біолабораторій по всій Україні

Страшно? Звісно. Люди налякані пандемією COVID-19, шарахаються від усього, що називається «корона та вірус».

А тут ще і американці, і теорія змови, йдеться на сторінці «Як на стати овочем?» у Facebook, пише Depo.ua.

Давайте розберемо звідки пішла ця інформація та як вона вкидувалась.

13 квітня депутати проросійської партії ОПЗЖ Віктор Медведчук та Ренат Кузьмін (це прокурор, який відправив за грати Юлію Тимошенко) направили звернення до президента Зеленського. Вони просили надати їм інформацію про функціонування «15 американських біологічних лабораторій в Україні».

Звідки вони взагалі взяли цю інформацію про «лабораторії»? У своєму зверненні вони дають посилання на дві статті 2017 і 2018 року.

Одна з них «Таємні біолабораторії Пентагону» опублікована на болгарському сайті «Центр близькосхідних досліджень».

Стаття вийшла в 2018 році. В ній, зокрема, розповідають про масові смерті в Україні і прив’язують їх до діяльності «американських лабораторій».

Загалом, цей ресурс востаннє активно наповнювався матеріалами в 2016 році. Свіжих текстів там немає. Тематика цього сайту — демонізація США, НАТО, воєнні операції на Близькому Сході.

Більшість контенту виглядає як мед на вуха любителів теорій змов.

Ще одна стаття «Чому США перетворюють Україну на біологічну бомбу» вийшла в 2017 році на сербському сайті «Печат».

Короткий аналіз контенту одразу дає зрозуміти загальний тон цього медіа – антиЄС, підтримка Сербської Православної Церкви (фактично філіал Російської православної церкви), навіть є тексти про коронавірус в стилі «не все так однозначно». Нагадаємо, Росія має дуже сильний вплив на Сербію.

Далі про «американські біолабораторії» великий текст написало українське видання з дуже сумнівною репутацією «Страна».

Основа тексту: звернення Кузьміна, інформація з матеріалів болгарського і сербського сайту, офіційна інформація від посольства США в Україні.

І що цікаво, закінчення статті в класичному маніпулятивному стилі. Видання пише, що факт існування таких лабораторій не може означати, що там точно проводять експерименти над українцями.

Але закінчують текст коментарем з Телеграм-каналу проросійського журналіста Юрія Ткачева в стилі «не все так однозначно».

Тобто редакція чітко спрямувала читача на думки в стилі «не все так однозначно».

Хто далі поширює цю інформацію? Вводимо словосполучення «биолаборатории США в Украине/біолабораторії США в Україні» (обов’язково двома мовами, по черзі) в пошуковий рядок Google. Переходимо в розділ «Новини». Бачимо, що ця інформація поширювалася виключно проросійськими медіа холдингу Віктора Медведчука (112, ZIK, Newsone) або російськими медіа.

Далі про «американські біолабораторії» робить сюжет програма «Секретні матеріали», яка виходить на 1+1. Зазначимо, що це дуже специфічна програма, яка змішує емоції з невеликою кількістю фактів, або взагалі змішує емоції та домисли.

Але подача матеріалів зазвичай така, неначе вони розкривають махінації світового масштабу.

До речі, продюсером цієї програми був нині народний депутат Олександр Дубінський. Думаємо, про його репутацію вам розповідати не потрібно.

Хто спікери цієї теми? Медведчук, Портнов, Кузьмін та інші проросійські політики, блогери, експерти.

Посольство США в Україні відреагувало на цю тему і опублікувало реліз «Американсько-українське партнерство у зменшенні біологічних загроз».

Вони розповіли про програму зменшення біологічної загрози, яку реалізовують США разом з українським МОЗ, службою безпеки продуктів та іншими державними організаціями.

За посиланням є вся відкрита інформація українською мовою про цей проект.

Насправді США виділяли в середньому по 2-4 млн доларів на модернізацію лабораторій в українських містах. Здебільшого гроші йшли на ремонт та обладнання. Про це детально є на сайті посольства. По кожній лікарні є документ.

Також в Україні з 2019 року тільки будуються дві лабораторії для Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, одна в Києві та одна в Одесі.

Мета цієї співпраці США та України — проекти щодо дослідження вірусу африканської чуми свиней, збудників пташиного грипу, які потенційно переносяться мігруючими птахами над Україною, хантавірусів та інших.

Тобто вивчення вірусів, які поширюються від травин.

Звичайно, можно за класичними канонами теорій змов провести паралель і сказати, що спалахи африканської чуми свиней в Україні пов’язані з діяльністю «американських лабораторій». Але ми знаємо, що наша аудиторія адекватна і розуміє важливість досліджень і вивчення різних вірусів.

Бонус. Це далеко не перший приклад, коли росіяни намагаються поширювати інформацію про «шкідливі лабораторії США» в інших країнах. Наприклад, дуже схожа ситуація була в Грузії.

«Американці можуть створювати бактеріологічну зброю», «Грузія спеціально заражає комарів та відправляє їх до Росії», «Опубліковано дані про масові смерті в грузинській лабораторії».

Це уривки повідомлень російських ЗМІ про дослідницький Центр громадської охорони здоров’я імені Річарда Лугара, що розташований на околиці Тбілісі.

Ця лабораторія працює в партнерстві Грузії та США. Але діяльність центру чомусь найбільше хвилює Росію, яка просто бомбить лабораторію дезінформацією та пропагандою.

Якщо ви введете словосполучення «лабораторія лугара» в пошуковий рядок Google чи YouTube, то побачите, що більшість лякаючих новин про неї зроблено саме російськими медіа.

Щоб побороти ці міфи, лабораторія Лугара відкрила свої двері та показала, що відбувається всередині.

Звичайно, жодна з «гучних» заяв російських медіа про лабораторію Лугара не була правдою, і всі вони були спростовані експертами в галузі охорони здоров’я.

Але необхідного ефекту досягли: 20% грузинів переконані, що лабораторія сприяє поширенню епідемій. Ось так працює дезінформація в епоху постправди.

Завжди вивчайте джерела поширення інформації, щоб зрозуміти кому потрібне її розповсюдження.

В цій ситуації ми побачили класичний кейс роботи проросійської кампанії. Плюс, улюблена тема кремлівської пропаганди «контроль України Штатами».

Share