Гундяєву доведеться визнати: Московського патріархату не існує. Проговорився прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков

Віталій Портников: Пєсков каже правду, бреше Іларіон.

У Кремлі вирішили більше не прикидатися, ніби УПЦ МП — це українська церква. Тепер говорять прямо — це російська церква і російські православніжурналіст Віталій Портніков.

У розлогому інтерв’ю Бі-Бі-Сі голова відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополит Іларіон звинуватив у некомпетентності прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова.

Саме так церковник відреагував на висловлювання чиновника про те, що на засіданні Ради безпеки Росії розглядалися проблеми Російської православної церкви в Україні.

Тим часом, саме таке трактування порядку денного надзвичайного засідання Радбезу, скликаного Володимиром Путіним відразу ж після засідання синоду Константинопольського патріархату, містилася в офіційному повідомленні Кремля.

І це зовсім не обмовка, зовсім не некомпетентність. Такі формулювання ретельно вивіряються — і я зовсім не виключаю, що вони узгоджуються з тим самим митрополитом Іларіоном або з кимось з його співробітників.

У Кремлі просто вирішили назвати речі своїми іменами. Тому що Путін хоче захищати саме російських православних. Російських. Не українських.

Погодьтеся, що офіційне повідомлення про те, що на засіданні Ради безпеки вирішили обговорити проблеми Української православної церкви в Україні виглядає смішно. З якого дива?

А, між тим, і керівництво РПЦ, і керівництво її парафій в Україні наполягають на тому, що саме так ця церква і називається — Українська православна церква. Без всякого там Московського патріархату.

Для того, щоб продемонструвати свою «стурбованість» Путін і його підручні просто змушені говорити правду — хоча для них це дуже незвично.

А митрополит Іларіон може дозволити собі лукавити, тому що його брехня розрахована на іншу аудиторію, тому що йому необхідно зробити вигляд, що РПЦ захищає інтереси «дочірньої церкви» та її української пастви.

При цьому Іларіон — чудовий фахівець з церковного права — прекрасно знає, що бреше. Що це Дмитро Пєсков в даному випадку говорить правду і є компетентним, а він, Іларіон — бреше і є некомпетентним.

Тому що ніякої Української православної церкви Московського патріархату — з приставкою або без — не існує в природі. Взагалі. Надання автономії цій церкві не було визнано ані Вселенським патріархом, ані світовим православ’ям в цілому. Для православних усього світу митрополит Онуфрій — як, втім і його попередники — залишався просто київським митрополитом.

Після рішення синоду Константинополя про підтвердження своїх канонічних прав на Київську митрополію у Онуфрія простий вибір. Або погодитися з цим рішенням матері-церкви своєї митрополії, або залишитися на чолі неконанічнох, розкольніцької митрополії чужої Російської церкви, якій митрополія передавалася у тимчасове управління. Судячи з поведінки київського митрополита, його присутності на засіданні синоду РПЦ і згоди з рішеннями російських церковників, Онуфрій вибрав другий варіант — розкол.

І в цьому випадку після об’єднавчого собору Української помісної церкви і надання їй автокефалії він залишиться главою розкольницької Київської митрополії, на існуванні якої буде наполягати Російська церква, яка не має більше до її канонічної території ніякого відношення.

Але це буде — щоб там не вигадували Іларіон, Онуфрій і парафіяни цієї церкви — ніяка не Українська православна церква. Це буде — так, власне, вже є — Київська митрополія Російської православної церкви в Україні.

Так що в цьому випадку Дмитро Пєсков каже чисту правду. А митрополит Іларіон бреше.

Share