Хто ми? Провідні генетики світу виявили в Україні «раніше невідому генетичну різноманітність». В чому ж «особливість» українців?

Проведено найбільше дослідження генома українців: які результати.

Генетична різноманітність українців «унікальним чином сформована еволюційними і демографічними силами і не може ігноруватися в майбутніх генетичних і біомедичних дослідженнях». До такого висновку дійшли автори найбільшого дослідження генного різноманіття в Україні, яке три дні тому опублікував журнал GigaScience.

Проєкт об’єднав зусилля вчених з Ужгородського та Оклендського університетів, Націнституту раку в США і Пекінського геномного інституту. Забір проб робили ендокринологи в різних куточках України.

Близько 20 років тому, після публікації «каркаса» генома людини, почалася одна з найбільших дослідницьких програм: Проєкт різноманітності генома людини (HGDP). Це глобальна спроба картувати всю повноту генетичної мінливості людини. До недавнього часу в ній залишалися важливі географічні прогалини, зокрема щодо східноєвропейських та євразійських степів, і основною загадкою була Україна. Населення тут сформували тисячоліття міграцій, воєн і асиміляції.

Територія України – ключове історичне перехрестя розселення людей Європою і Азією: звідси почалася експансія людини розумної на територію неандертальців, тут йшло переміщення кочівників і перших фермерів, проходили великі міграції в середньовіччі і торгові маршрути Шовкового шляху.

За словами керівника проєкту генетика Тараса Олексика, в Україні «є значна і раніше невідома генетична різноманітність». Професор каже, що в зразках ДНК були знайдені понад 13 млн генетичних варіантів/мутацій, причому близько 500 000 із них раніше не реєстрували. Іншими словами, на Україну припадає приблизно чверть генетичних варіацій, задокументованих в Європі.

Олексик пояснює: «У міру того, як люди переміщалися світом протягом тисячоліть, вони набули мутацій, часто через адаптації до специфічних умов навколишнього середовища. Ці мутації передавалися з покоління в покоління, тому, коли ми дивимося на геноми українців та інших популяцій, то бачимо відображення їхньої унікальної еволюційної історії».

База даних проєкту відкрита для вчених світу: тепер вони, пишуть автори, зможуть проводити свої дослідження в біології та медицині людини, аж до «розгадок таємниць походження людства».

Наприклад, проти інших європейців, в українців виявилося куди менше носіїв мутації, пов’язаної з раком грудей і LCA, але більше – носіїв мутації, пов’язаної з аутизмом.

Тобто, розуміючи ці «дрібниці», лікарі зможуть адаптувати лікування до генетичного профілю людей.

Share