Бюджет другого уряду Володимира Зеленського назвали ім’ям Попандопуло, одного із підприємливих героїв відомого сатиричного фільму «Весілля в Малинівці».
Про це написав голова громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко у Фейсбуці.
«Ознайомився з проектом нової версії карантинного бюджету від 2-го тимчасового уряду Зеленського.
Точніше проаналізував, що зміг, враховуючи ту інформацію, яку отримав від депутатів, працівників міністерств і журналістів.
Парадокс в тому, що і 2-й тимчасовий, як і 1-й тимчасовий Уряд не має звички заздалегідь оприлюднити проекти своїх документів!», — зазначив Томенко.
За словами політика, карантинний бюджет передбачає скорочення у всіх сферах від 2% до 43%, однак депутати не готові відмовитися від комфорту і прибутку навіть у період ситуації з коронавірусом в Україні, і урізали свої витрати аж на 2%.
Зі слів Томенка, «чиновники вирішили забрати кошти у тих, кого не шкода, і хто далі готовий мужньо терпіти цю владу».
За підрахунками експертів урядова версія бюджету передбачає зменшення фінансування:
- культури — на 41%;
- спорту (без олімпіади і Паралімпіади) — на 43%;
- освіти — на 5%;
- МВС — на 0%;
- Державного управління справами при президенті — 2%;
- Верховної Ради та Генпрокуратури — 2%.
Серед постраждалих від урядової ініціативи виявилося більшість вузівських дослідних проектів, у тому числі з іноземним співфінансуванням, ряд програм на підтримку фермерів, бібліотечна галузь, кіно, масовий спорт і т. п.
«Ця сумна і трагікомічна історія знову повертає нас до «Весілля в Малинівці», де Попандопуло закладав основи бюджетної політики нинішньої української влади.
І не здивуємося, якщо держчиновників з Офісу Президента, сотень урядових, судових та правоохоронних структур, зрештою, запитають: «А ми там випадково не обділили себе?!», — підсумував Томенко.
«Як казав мій перший науковий керівник — тисяча матюків. Всі надбання у реформуванні науки, освіти та культури, з такими зусиллями вистраждані за останні 6 років — під загрозою знищення.
Знищення у найпростіший і найпримітивніший спосіб.
Під виглядом секвестру бюджету зрізаються шалені кошти з надзвичайно важливих позицій. Мені важко коментувати освіту, але в ній секвестр фактично повністю ліквідує Нову українську школу. Це катастрофа.
А от науку залюбки прокоментую, написав старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України Антон СЕНЕНКО.
1. Ми роками чекали запуску прозорого грантового фінансування науки — через Національний фонд досліджень.
Конкурсу, куди міг податися будь-який вчений зі своїми ідеями, де найкращі науковці, в тому числі закордонні, «сидять» в журі та віддають фінансування найкращим.
Зробити це так, як це прийнято робити в усьому світі, в розвинених країнах. Дати інструмент підтримки найкращих, аби вони отримували більше і досліджували найактуальніші наукові проблеми.
Ба більше. У боротьбі з коронавірусом не допоможе збільшення фінансування МВС, не допоможуть автозаки та дубінки. Допоможуть лише оснащені лабораторії, реактиви, клітинні культури та високооплачувані фахівці з мікроскопами, піпетками, пробірками тощо.
Саме ці 500 мільйонів абсолютно спокійно можна скерувати на програми підтримки медико-, біо-, вірусо- чи щосьтамлогічного напрямку в рамках Національного фонду досліджень, розвивати спроможність робити тести на коронавірус, вакцини, ліки тощо. Ні.
Окрім того, що досі недофінансована розробка тестів, уряд має намір знищити і сам Фонд. Це, по суті, фатальний удар для усієї реформи науки, тому що науки без грошей не буває, а розвиненої держави без науки — тим більш.
2. Пропонується зрізати програму МОН «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень». Для людей в темі, зауважу, що це шифр не 1230, а 1390.
Для пересічних громадян — це, фактично, базове фінансування науки в університетах. Лишити хоча б на медичні, біо- і всякологічні дослідження? Ага, зараз.
Скільки розмов точилося про те, щоб розвивати цей напрям, а закінчується все отак прозаїчно. Схоже, фініта ля комедія.
Зараз придворні медіа та лідери думок почнуть розповідати, що країна в небезпеці, коронавірус наступає, але ви вже бачите, що скорочення цих витрат — навпаки, алогічні. Вони забирають у країни шанс на нормальні медико-біологічні дослідження.
Але і це не все: вони тупо рубають видатки бюджетної програми «Загальнодержавні заклади та заходи у сфері медичної освіти».
Це знущання?
То почніть ще із закриття лікарень, розумники. Невже вам не стало очевидно, що Україна мусить мати свою якісну медичну освіту, бо вам, шановні, тікати нікуди?
А от тепер у мене є питання.
Скільки грошей зрізають в рамках секвестру з генпрокуратури, що шиє справи за незрозумілими доказами, а тепер намагається ще й пошити собі мундири та повернути звання?
Чи продав президент свої літаки, як обіцяв?
Чи відмовився від зарплатні?
Чи почали офшорні кінобізнесові компанії патріотично сплачувати податки в Україні?
Чи передав голова Офісу президента свій новесенький мерседес для антикоронавірусного фронту?
Чи скорочено держапарат та взагалі фінансування ОП?
Чи витрушені гроші з олігархів та корупціонерів, які вже мають сидіти, чи кулуарні домовленості за спиною народу такого не передбачають?
І, вибачте, я не можу цього не ввернути, бо маю на це повне право.
Під час останніх виборчих кампаній прихильники нової влади повторювали, що гірше бути не може. То що ви, люди, скажете тепер?»