«Карантинний бюджет» чергового нового уряду зменшив витрати на… вірусологічні дослідження, медичну науку, підготовку лікарів, а також на освіту, культуру і спорт

Бюджет другого уряду Володимира Зеленського назвали ім’ям Попандопуло, одного із підприємливих героїв відомого сатиричного фільму «Весілля в Малинівці».

Про це написав голова громадського руху «Рідна країна» Микола Томенко у Фейсбуці.

«Ознайомився з проектом нової версії карантинного бюджету від 2-го тимчасового уряду Зеленського.

Точніше проаналізував, що зміг, враховуючи ту інформацію, яку отримав від депутатів, працівників міністерств і журналістів.

Парадокс в тому, що і 2-й тимчасовий, як і 1-й тимчасовий Уряд не має звички заздалегідь оприлюднити проекти своїх документів!», — зазначив Томенко.

За словами політика, карантинний бюджет передбачає скорочення у всіх сферах від 2% до 43%, однак депутати не готові відмовитися від комфорту і прибутку навіть у період ситуації з коронавірусом в Україні, і урізали свої витрати аж на 2%.

Зі слів Томенка, «чиновники вирішили забрати кошти у тих, кого не шкода, і хто далі готовий мужньо терпіти цю владу».

За підрахунками експертів урядова версія бюджету передбачає зменшення фінансування:

  • культури — на 41%;
  • спорту (без олімпіади і Паралімпіади) — на 43%;
  • освіти — на 5%;
  • МВС — на 0%;
  • Державного управління справами при президенті — 2%;
  • Верховної Ради та Генпрокуратури — 2%.

Серед постраждалих від урядової ініціативи виявилося більшість вузівських дослідних проектів, у тому числі з іноземним співфінансуванням, ряд програм на підтримку фермерів, бібліотечна галузь, кіно, масовий спорт і т. п.

«Ця сумна і трагікомічна історія знову повертає нас до «Весілля в Малинівці», де Попандопуло закладав основи бюджетної політики нинішньої української влади.

І не здивуємося, якщо держчиновників з Офісу Президента, сотень урядових, судових та правоохоронних структур, зрештою, запитають: «А ми там випадково не обділили себе?!», — підсумував Томенко.

«Як казав мій перший науковий керівник — тисяча матюків. Всі надбання у реформуванні науки, освіти та культури, з такими зусиллями вистраждані за останні 6 років — під загрозою знищення.

Знищення у найпростіший і найпримітивніший спосіб.

Під виглядом секвестру бюджету зрізаються шалені кошти з надзвичайно важливих позицій. Мені важко коментувати освіту, але в ній секвестр фактично повністю ліквідує Нову українську школу. Це катастрофа.

А от науку залюбки прокоментую, написав старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України Антон СЕНЕНКО.

 

1. Ми роками чекали запуску прозорого грантового фінансування науки — через Національний фонд досліджень.

Конкурсу, куди міг податися будь-який вчений зі своїми ідеями, де найкращі науковці, в тому числі закордонні, «сидять» в журі та віддають фінансування найкращим.

Зробити це так, як це прийнято робити в усьому світі, в розвинених країнах. Дати інструмент підтримки найкращих, аби вони отримували більше і досліджували найактуальніші наукові проблеми.

Ба більше. У боротьбі з коронавірусом не допоможе збільшення фінансування МВС, не допоможуть автозаки та дубінки. Допоможуть лише оснащені лабораторії, реактиви, клітинні культури та високооплачувані фахівці з мікроскопами, піпетками, пробірками тощо.

Саме ці 500 мільйонів абсолютно спокійно можна скерувати на програми підтримки медико-, біо-, вірусо- чи щосьтамлогічного напрямку в рамках Національного фонду досліджень, розвивати спроможність робити тести на коронавірус, вакцини, ліки тощо. Ні.

Окрім того, що досі недофінансована розробка тестів, уряд має намір знищити і сам Фонд. Це, по суті, фатальний удар для усієї реформи науки, тому що науки без грошей не буває, а розвиненої держави без науки — тим більш.

2. Пропонується зрізати програму МОН «Підтримка пріоритетних напрямів наукових досліджень». Для людей в темі, зауважу, що це шифр не 1230, а 1390.

Для пересічних громадян — це, фактично, базове фінансування науки в університетах. Лишити хоча б на медичні, біо- і всякологічні дослідження? Ага, зараз.

Скільки розмов точилося про те, щоб розвивати цей напрям, а закінчується все отак прозаїчно. Схоже, фініта ля комедія.

Зараз придворні медіа та лідери думок почнуть розповідати, що країна в небезпеці, коронавірус наступає, але ви вже бачите, що скорочення цих витрат — навпаки, алогічні. Вони забирають у країни шанс на нормальні медико-біологічні дослідження.

Але і це не все: вони тупо рубають видатки бюджетної програми «Загальнодержавні заклади та заходи у сфері медичної освіти».

Це знущання?

То почніть ще із закриття лікарень, розумники. Невже вам не стало очевидно, що Україна мусить мати свою якісну медичну освіту, бо вам, шановні, тікати нікуди?

А от тепер у мене є питання.

Скільки грошей зрізають в рамках секвестру з генпрокуратури, що шиє справи за незрозумілими доказами, а тепер намагається ще й пошити собі мундири та повернути звання?

Чи продав президент свої літаки, як обіцяв?

Чи відмовився від зарплатні?

Чи почали офшорні кінобізнесові компанії патріотично сплачувати податки в Україні?

Чи передав голова Офісу президента свій новесенький мерседес для антикоронавірусного фронту?

Чи скорочено держапарат та взагалі фінансування ОП?

Чи витрушені гроші з олігархів та корупціонерів, які вже мають сидіти, чи кулуарні домовленості за спиною народу такого не передбачають?

І, вибачте, я не можу цього не ввернути, бо маю на це повне право.

Під час останніх виборчих кампаній прихильники нової влади повторювали, що гірше бути не може. То що ви, люди, скажете тепер?»

Share