Митрополит Білоруського екзархату РПЦ демонстративно пішов проти патріарха Кирила, що закликав «любить Лукашенко»: перший крок до незалежної від Москви церкви?

Предстоятель Білоруського екзархату Московського патріархату РПЦ митрополит Павло (Пономарьов) приніс вибачення за привітання Олександра Лукашенка з перемогою на президентських виборах.

Про це речник церкви протоієрей Сергій Лепін повідомив білоруській службі Радіо Свобода.

За словами Лепіна, митрополит Павло вважає привітання Лукашенко передчасними.

«Митрополит отримав інформацію про події в Білорусі, він бачив відео затримань, він обурився, жахнувся і засмутився», – каже протоієрей.

68-річний Павло привітав Лукашенка з обранням на наступний день після виборів, 10 серпня, слідом за предстоятелем РПЦ патріархом Кирилом.

«Співвітчизники покладають на Вас велику надію, пов’язану із захистом суверенітету Білорусі, збереженням національної духовної та культурної спадщини, зміцненням соціальної та економічної стабільності», говорилося в тексті.

У ніч перед оприлюдненням цієї заяви в Мінську сталися сутички міліції з учасниками протестів, були затримані близько трьох тисяч людей, десятки були поранені. Протести тривають досі, опозиція вимагає відставки Лукашенка, перерахунку голосів і призначення нових виборів.

За словами Сергія Лепіна, кожен день у православних храмах у Білорусі молитимуться на підтримку затриманих. Релігійні церемонії завершуватимуться хресним ходом.

Нагадаємо, 10 серпня очільник РПЦ патріарх Кирило офіційно привітав Олександра Лукашенка з перемогою на виборах президента Білорусі.

Відразу потому своє «сердечне вітання» оприлюднив екзарх та керівник Білоруської православної церкви митрополит Павло. Це викликало обурення в білорусів, вони ініціювали відкритого листа до Павла, а також організували спільну хресну ходу з католиками та протестантами.

Згодом митрополит Павло вибачився за передчасне привітання Лукашенку, а його прессекретар заявив, що єрарх обурений побиттям людей.

Шлях від любові до ненависті пройдено за 4 дні.

Проте не все так просто.Важко повірити в те, що митрополит Павло здійснив кардинальну зміну світогляду за 4 дні. Скоріш за все, він зрозумів свою помилку у стратегічних комунікаціях і спробував її виправити, написав релігієзнавець Дмитро Горєвой.

Ця помилка полягає у наступному. Керівники православних церков занадто відірвані від народу і занадто близькі до влади.

Вони не відчувають проблем, якими живе суспільство. Це призводить до того, що вони й допускають такі заяви та вітання.

Віряни справедливо обурюються і поступово починають відвертатися від цієї церковної юрисдикції.

У Московському патріархаті не розуміють, що самі провокують людей полишати лави РПЦ. Московський патріарх Кирило не розуміє, що його патріарший стимул «любити Лукашенка» призведе лишень до реакції – «не любити РПЦ».

Це перша проблема. Друга полягає в тому, що єрархи діють примітивними методами. Таке враження, що якщо патріарх привітав Лукашенко з перемогою, то всі православні, не роздумуючи, повинні це визнати і прийняти Лукашенка президентом.

Але це так не працює.

Більше того, якщо людина бачить відверту брехню, а результати виборів у Білорусі якраз цим і є, то вона зневажатиме тих, хто цю брехню захищає.

Формально шлях білорусів до томосу відкритий. Питання у волі та бажанні. Простіше кажучи, чи є кому давати майбутній томос?

У наших північних сусідів немає такого різноманіття православних церков, які були в Україні. В них просто не існує альтернативи Московському патріархатові.

Білоруська автокефальна православна церква (БАПЦ) – не визнана структура, яка має мізерну кількість парафій та послідовників, і то головним чином за межами Білорусі, в еміграції.

Отже, допоки в Білорусі сам народ не захоче автокефальної, незалежної від Москви церкви, цього не вдасться зробити жодному з політиків.

Наразі ще не видно яскраво артикульованого бажання «Геть від Москви».

Share