Російська пропаганда змінила риторику, однак щось пішло не так.
Головний меседж для росіян: українці нормальні, але України – не існує.
Доки українці сварились який парад кращий і чому глава Офісу президента святкує День незалежності у Сан-Тропе, Кремль улаштував інформаційну диверсію. Так би мовити, подарунок Україні на День народження, написав у Gazeta.ua заступник директора Інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.
Перше – 24 серпня «Россия 24» крутила документальний фільм «Проект Україна». З назви все зрозуміло. Нічого нового: Україна – штучне утворення, українці – «русские» люди, а країна – це русофобський буфер між «загниваючим Заходом» і «високодуховною Росією».
Все в стилі failed state.
Другий подарунок був новішим. На тому ж каналі вийшло ток-шоу «Окопная правда», де дискусію вели нібито екс-бійці ЗСУ з нібито бійцями незаконних збройних формувань ОРДЛО.
Все вийшло цікаво і показово. Так звані «ветерани ЗСУ» «визнали» всі меседжі російської пропаганди:
а) вони обстрілювали мирних жителів, дитсадки і школи, і це не були так звані ополченці;
б) бойовики обстрілювали виключно виявлені цілі;
в) на Донбасі громадська війна.
Головне послання у передачі: політики завели до війни, а учасники бойових дій мають можливість домовитись.
У мережі пізніше навіть з’явилось відео, де «ветерани» з обох боків фронту йшли Москвою і співали українських пісень (цілком в дусі російської пропаганди, що українською можуть бути лише пісні).
Правда, лава запасних «українських зрадників» у РФ мабуть маленька, бо в передачі засвітився скандальний Олександр Мединський, який і раніше виступав на російському ТБ з проросійськими заявами.
Але щось у російському медіазливі пішло не так. Хоча б тому, що у нас про ці передачі взагалі мало хто чув.
Не те, щоб українці звикли ігнорувати російські меседжі. Технічно вони зайшли не тоді: у нас конфлікт парадів, нова Рада, формування уряду, сто днів президента. А ось у «республіках» ця передача викликала зашквар.
Особливо серед бойовиків і прихильників «русского мира». Відразу з’явились заяви, що їхнім «ветеранам» заплатили. Навіть з’явились суми – 300 тис. рублів.
Але не це головне.
В інформаційній війні Росія якось зігнорувала, що створила штучну реальність для людей, які проживають в «республіках». І зараз – після п’яти років військової істерії і залякування наступом укрів, зненацька виявляється, що ворог – не ЗСУ.
Тому в частині голів почав відбуватись когнітивний дисонанс, хоча ці голови можуть і не знати значення цього терміну.
Головний меседж обох передач для росіян: українці нормальні, але України – не існує.
Росія змінює риторику. Щонайменше, Кремль перестав дегуманізувати наших військових (тобто робити з них «страшних тварин» – що більшою мірою властиво для періоду загострення війни). Але і не визнає за Україною права бути державою.
У сукупності висновок такий: Росія не планує великих військових дій в Україні, вона добиватиметься контролю над територією політичним шляхом – чи то через «мінські домовленості», чи – через низку інших компромісів, до яких схилятиме українську владу.