Найгірше, коли стикнетесь з «Канзасом»: чим небезпечні нові штами грипу, що суне в Україну

Найгірше, якщо Канзас. Які штами грипу прогнозують цьогоріч в Україні та чим вони небезпечні?

За даними Центру громадського здоров’я МОЗУ, цього епідсезону на грип та ГРВІ в Україні перехворіє від 4,8 до 6,7 мільйона осіб, а пік захворюваності можливий у січні-лютому 2020 року.

ВООЗ прогнозує, що на нашій території циркулюватимуть чотири штами вірусу грипу — це “Канзас” (А/H3N2), “Брісбен” (А/Н1N1), “Колорадо” (належить до гілки B/Victoria) і “Пхукет” (належить до гілки B/Yamagata).

— У цьому епідсезоні для нас може бути найбільш загрозливим штам А/H3N2 (“Канзас”), — пояснює Оксана Артемчук, завідувачка від ділу грипу та ГРВІ Центру громадського здоров’я МОЗ України.

Саме він, за прогнозами, буде переважати, спричиняючи важчий перебіг та небезпечні ускладнення.

Найменш захищені перед вірусом грипу люди у віці після 65 років та діти до 5-ти.

Перша категорія вразлива через наявність хронічних хвороб, а в дітей слабка імунна система.

— Торік, як і прогнозувала ВООЗ, Україною циркулювали віруси A/“Мічиган”/H1N1, А/“Сінгапур”/H3N2 та В/“Колорадо”, — каже Олег Назар, лікар-імунолог. — Такі прогнози ВООЗ складає, зокрема, для ефективної вакцинації. Адже саме ті штами грипу, які очікує ВООЗ, будуть включені у вакцину.

Щеплення проти хвороби потрібно повторювати щороку.

Тим, хто хоче захиститись від грипу, варто уникати місць скупчення людей, одягатись відповідно до погоди, повноцінно харчуватися (для імунного захисту потрібний не лише вітамін С — дуже важливі й білки), мити руки та обличчя після поїздки у громадському транспорті, регулярно провітрювати приміщення, загартовуватися.

Що більше вакцинованих людей серед населення, то менша ймовірність епідемії.

Клінічно симптоми грипу А (і його різновидів) і В схожі. Це раптове підвищення температури тіла, біль голови, ломота у м’язах та суглобах, слабкість. Дуже важливо почати противірусне лікування у перші години хвороби.

Якщо ви переносите грип “на ногах”, це дуже збільшує ризик розвитку ускладнень. Крім того, ви заражаєте інших.

Грип треба вилежати. Якщо на четвертий день стан не поліпшується, бажано продовжити лікування у стаціонарі.

Додам наостанок, що з 64 померлих від грипу в Україні у минулому епідсезоні жоден не був вакцинований, 11 осіб взагалі не зверталися по медичну допомогу, а кожен п’ятий звернувся лише на 6-й день чи пізніше, коли стан критично погіршився. З грипом жартувати не варто.

Share