Нічого святого! Для чого Герой України Філарет поскаржився на Томос оккупантам? Почесний патріарх дав інтерв’ю путінському телеканалу «Росія 24»

Інтерв’ю Філарета «Росії 24»: Нащо церковник поскаржився на Томос окупантам

Почесний патріарх Філарет поспілкувався з журналісткою пропагандистського російського телеканалу «Росія 24» — церковник розкритикував зміст Томосу і пожалівся, що п’ятий президент України Петро Порошенко та очільник ПЦУ Епіфаній його надурили.

Репортаж журналістки Анни Афанасьєвої «Нічого святого» викладено на YouTube, перадає Depo.ua.

Ось кілька цитат Філарета з сенсаційної розмови:

«6 січня 2019-го, коли був вручений цей Томос, ми побачили, що там було написане не те, що ми очікували. Томос з нами не погоджувався. Томос приймався на Константинопольському соборі архієрейського патріархату. І якщо б я, наприклад, знав, що буде написано в Томосі, я б ніколи не погодився на такий Томос».

«Ми маємо отримувати Миро (освячене масло для богослужінь, — ред.) у Константинопольському патріархаті. Якщо нам Миро не дадуть, значить, ми не маємо право здійснювати хрещення, освячувати храми. Дали нам назву — не Українська православна церква, а Православна церква України або в Україні. Ця церква має право служіння тільки на території України, а за територією (…) це належить Константинопольському патріарху»

«Питання, які виникають у ПЦУ повинні розрішатися Константинопольським патріархом. Але ж яка ми автокефальна церква?»

«Вони (Константинополь) знають мене 50 років, знають мою твердість. Тому не хотіли мати зі мною справу, знаючи, що замишляють такий Томос. Була досягнута така домовленість. Хоча я і не буду предстоятелем, але я фактично буду керувати українською церквою на території України, а митрополит Епіфаній буде представляти українську церкву серед інших православних церков. Якщо б постало питання, що я відсторонений, я на такі умови не пішов (…) Так, обманули. І президент обманув, і митрополит Епіфаній обманув»

Інтерв’ю Філарета викликало неабиякий резонанс. Багато українців потрактувало його вчинок як зраду національних інтересів.

Йому згадали співпрацю з КДБ у радянські часи, а ще запідозрили, що церковник банально продався. Є й версія, що 90-річний Філарет просто не в собі.

Остання версія керівництву ПЦУ найбільше вигідна, оскільки дозволяє щоразу поблажливо махати рукою на заяви та кроки Філарета.

Depo.ua пропонує згадати, що штовхнуло Філарета на публічну розмову з росіянами.

15 грудня 2018-го на Об’єднавчому соборі створили Православну церкву України. Паралельно УПЦ КП та УАПЦ оголосили, що припиняють існування і вливаються в лави нової церкви. Головою нової формації обрали Епіфанія.

Натомість Філарет став почесним патріархом Православної церкви в Україні.

Втім, у травні церковник раптом оголосив, що Київський патріархат все ще існує.

«Київський патріархат не ліквідований. Хочуть подать, що Київський патріархат ліквідований. Ліквідувати Київський патріархат може той, хто його створив», — сказав він.

Вочевидь, ПЦУ залишила Філарету далеко не всі ті повноваження і права, на які той розраховував. Тому владу було потрібно повертати.

Тому почесний патріарх Київський і всієї Русі-України Філарет заявив, що він, як і предстоятель ПЦУ Епіфаній, уповноважений скликати Собор.

Він розіслав запрошення 60 єпископам на молитовне святкування на честь священномученика Макарія у Володимирському соборі у Києві. Втім, ініціативу не підтримали: із запрошених приїхало лише четверо.

При цьому Епіфаній заявив, що майже всі кошти, які надходять у церковну касу Києва, контролює почесний патріарх Філарет.

Епіфаній також визнав існування конфлікту: акцентував, що з моменту утворення Помісної церкви вони з Філаретом жодного разу не правили службу разом.

Наприкінці червня Філарет оголосив про відновлення діяльності Синоду УПЦ КП і про те, що організація не буде підпорядковуватися синоду ПЦУ.

«Синод є …у нього входять всі архієреї, які є в Київському патріархаті. П’ятеро», — зазначив церковник.

Звинувачення у розколі єдиної церкви Філарет відкинув.

«Я не вважаю це розколом. Хто від кого відколовся, вони від нас, чи ми від них. Бо ж ми з 1992 року, а вони з 2018, то хто від кого відколюються, вони від нас відколюються. Відколюються, але прийдуть до цієї церкви, бо ця церква українська, справжня, а то грецька, інтереси Греції відстоює», – зазначив релігійний лідер.

Очевидно, що Філарет кривить душею — хоча формально умови надання Томосу не залишалися таємницею, їх широко обговорювали у ЗМІ. Про плюси і мінуси такого визнання Константинополем сперечалися релігієзнавці та інші небайдужі українці, тож Філарет не міг не бути в курсі. Більше того, визнавав, що бодай тимчасово, але прийняв рішення Константинополя.

«Поки нас визнали як митрополію, і ми з цим згодні. Хоча ми 25 років були патріархатом, але зараз погодилися на те, що ми — митрополія, але митрополія для всього православ’я. У нас є претензії на патріархат, тому що ми — велика церква . Ми сподіваємося, що Українську Церкву з часом константинопольський Вселенський патріарх визнає і патріархатом. Це — майбутнє, але це буде «, — прокоментував Філарет після отримання документу, передає censor.net.

Але позиція «не знав, не розумів» — по суті, єдина можливість відстоювати власні позиції. Адже теза «Мене позбавили повноважень, на які я розраховував» навряд чи знайде достатньо співчуття у українців. Тож апелює Філарет до національних інтересів. Тим паче, з плином часу і приходом до влади нового президента надання Томосу припинили активно промотувати, тож в інформаційному полі звільнилося місце для критики.

Тези про «неправильність» Томосу і те, що президент та митрополит Епіфаній нечесно з ним повелися, Філарет озвучував раніше. Але те, що цього разу він пішов на прямий контакт з одіозним медіа країни-агресора для багатьох справді стало шоком.

Наразі може видатися, що інтерв’ю російському телеканалу — такий собі хід у картковій грі. Мовляв, «не хочете дестабілізувати ситуацію і далі? Тоді діліться, бо ж на цьому можна і не спинитися».

Очевидно, що Томосу нічого не загрожує, але імідж ПЦУ серед українських вірян може похитнутися. Бо ж що то за церква, якщо вже за півроку з моменту створення, в її рядах почалися подібні чвари… Втім, у заяв Філарета є власний «термін придатності», і скоро вони почнуть набридати навіть небайдужим до церковних справ громадянам.

Тож у кроці Філарета назустріч російським медіа скоріше слід вбачати неспроможність дати раду власним емоціям, а не далекосяжний стратегічний план. А точніше, розпач, що владу втрачено, і повернути її навряд чи вдасться.

Share