Пішла за обрій артистка Неоніла Крюкова — Герой України, що мала визначні особисті заслуги перед Українською державою. Нам не вистачатиме її натхненного слова

Померла народна артистка України Неоніла Крюкова.

У п’ятницю, 5 жовтня, померла народна артистка України, декламатор Неоніла Крюкова. Про це у Facebook повідомила її донька Мирослава Барчук.

«Пішла мамочка сьогодні зранку. Дуже просимо помолитися за неї. Час і місце прощання повідомимо, як тільки буде відомо», — написала вона.

Герой України Неоніла Крюкова народилася 14 листопада 1943 року в селі Попівка Онуфріївського району на Кіровоградщині. Працювала у Національній філармонії України.

Всупереч заборонам підготувала 17 сольних концертних програм за творами українських письменників.

Актриса з принциповою громадянською позицією, вона ще в 80-ті рр. наважилася поставити на сцені виставу «Маруся Чурай» за забороненим твором Ліни Костенко, «Собор» Олеся Гончара.

Однією з перших поїхала на Чорнобильську АЕС після аварії в 1986-му і вийшла разом зі студентами на голодування в 1990-му за незалежність України.

З 2006 року, після травми хребта, була прикута до лікарняного ліжка і візка.

Взагалі, все життя Ніла Крюкова йшла проти течії, утверджуючи своє розуміння правди життя, істини й віри.

Їй забороняли читати Шевченка, Симоненка, забороняли згадувати Плужника, Стуса, інших поетів покоління «розстріляного відродження» та шістдесятників, а вона читала, словами великих поетів стукаючи у серця людей.

Вона скрізь була попереду, з концертами об їздила всю Україну.

У 1995 році Ніла Крюкова балотувалася до Верховної Ради України. «Двадцять п’ять років я працювала в мистецтві, але в час розгулу мафії, шахрайства, байдужості, на жаль, моє мистецтво безпорадне. Політики повинні розмінувати це мінне поле, навіть якщо це занадто ризиковано», – писалося у зверненні до виборців. Тоді вона набагато випередила свого найближчого суперника. Але результати виборів були підтасовані: не вистачило 0,5% голосів, щоб увійти до Верховної Ради.

Навіть після трагедіЇ, яка сталася в 2006 році, Ніла Крюкова лишалася в строю.

«Тотальна байдужість – це найстрашніше, до чого не можна опускатися. Я буду боротися до кінця – з українською антидержавницькою тоталітарною владою, за майбутнє моїх дітей та онуків. Підбиваючи підсумки у житті, важливо мати право сказати собі: я зробила все, що було в моїх силах», – казала вона.

Нагороджена орденом князя Ярослава Мудрого V ст. 20 серпня 2008 року присвоєно звання Герой України з врученням ордена Держави — за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку національної культури, натхненну творчу і життєствердну мистецьку діяльність.

Знялась у фільмах: «На Київському напрямку» (1967, Ганна), «Пропала грамота» (1972), «Кайдашева сім’я» (1993, баба Параска).

Share

One Comment

  1. Noemi Anciso

    I simply want to say I am beginner to blogging and site-building and seriously loved this web-site. Most likely I’m want to bookmark your blog . You definitely have impressive articles. Appreciate it for revealing your website page.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.