Півроку не отримувала зарплати і на створення служби не домоглася ні копійки: уповноважена із захисту державної мови подала у відставку

Не домоглася ні копійки — уповноважений із захисту державної мови подала у відставку

Тетяна Монахова подала на звільнення.

Уповноважений із захисту державної мови Тетяна Монахова написала заяву про звільнення за власним бажанням. Вважає, що уряд і президент ігнорують її діяльність.

«Я мала багато терпіння, поки була ілюзія, що повільно, але впевнено я йду до мети.

Однак, коли все було нарешті готово, коли після стількох моїх зусиль питання про створення секретаріату нарешті був винесений на голосування Кабміну, а потім раптово в день голосування викреслений з порядку денного, я остаточно переконалася, що мова йде про відсутність політичної волі.

Я зрозуміла, що всі мої дії заблоковані. Продовжувати брати на себе відповідальність за те, на що ніяк не можеш вплинути, просто безглуздо», — сказала вона в інтерв’ю Opinion.

Секретаріат уповноваженого, за законом, повинні були створити через 6 місяців після призначення.

«Це абсолютно нова організація. Проблеми почалися відразу, оскільки в законі не прописано, що секретаріат є юридичною особою.

«Створюється секретаріат». Ким створюється? Який його статус? Причому в аналогічному законі про діяльність уповноваженого з прав людини це прописано. І у секретаріату Національної комісії зі стандартів мови теж зазначено: юридична особа.

Чому творці Закону про мову не зробили такої елементарної речі щодо мого секретаріату — загадка», — розповіла Монахова.

Вона працювала без секретаріату. Але отримати фінансування від казначейства можна тільки після створення секретаріату.

Після обрання керівника секретаріату можна створити штатний розклад і почати отримувати зарплату.

«Майже півроку я тільки витрачала власні кошти на поїздки з Миколаєва в Київ, з’йом там житла. Без секретаріату неможливо отримати фінансування. По Києву я пересувалася на метро. Про якого водія може йти мова, коли мені відмовили навіть у службовому житлі. Мовляв, тільки депутати Верховної Ради повинні отримувати, а ви — ні», — повідомила Тетяна Монахова.

На свою роботу вона витратила близько 30 тис.грн з сімейного бюджету.

«Я мала намір результативно працювати. Дуже довгий час у мене була ілюзія, що процес створення секретаріату затягується через заржавілість нашої бюрократичної машини.

Кожен підпис, кожну резолюцію треба було вибивати тижнями. До порядку денного засідань Кабміну треба ще потрапити.

Весь час якісь важливі економічні або політичні проблеми відсували розгляд мого питання.

Я провела безліч консультацій з юристами Верховної Ради і Кабінету міністрів України. Писала проекти постанов для Кабміну про створення секретаріату. Зверталася з листами до депутатів, доповідаючи про труднощі, просила допомоги. Здійснювала спроби зареєструвати секретаріат в ЦНАП Печерського району, але марно.

Паралельно я шукала людей. В секретаріаті повинні були працювати 50 осіб. Вела численні попередні співбесіди з потенційними кандидатами. Це були чудові фахівці: юристи, фінансисти, піарники, філологи тощо.

Шукала однодумців, з якими у нас буде спільна мета. Це могла бути команда мрії. Однак через місяць-другий, поки тривала епопея з секретаріатом, люди дзвонили: «Я прошу вибачення, але я не можу так довго чекати, мені потрібно годувати сім’ю».

І я їх розумію. Я втратила дуже багато цінних кадрів «, — говорить уповноважена.

У Монахової був пропуск тільки в Кабмін. Не могла просто зайти у Верховну Раду або Офіс президента

«Треба було попередньо зв’язатися зі службою президента, вони випишуть пропуск для пункту пропуску на вході.

Просто так прийти і сказати: «Я уповноважений із захисту державної мови, пропустіть мене» не вийде. Я зверталася до представників Офісу президента, але мої звернення були тотально проігноровані.

Яка причина — чи то тому, що я не з їхньої політичної сили, не «з команди Зеленського», або просто вони не збиралися займатися мовною політикою — не знаю. До Зеленського я так і не потрапила», — розповіла вона про свою роботу.

«Я спокійно реагувала, коли, скажімо, 1 січня вся країна ще святкує, а я за свій рахунок купую квиток і їду в Київ, тому що в дев’ять ранку другого січня у мене надважлива консультація в юридичному департаменті Верховної Ради, встигаю за день зробити купу справ, провести кілька ділових зустрічей, а ввечері читаю обурені коментарі на кшталт «досить проїдати бюджетні кошти!», «коли вона нарешті запрацює?»

Я спокійно до цього ставилася: робота така. Я мала багато терпіння, поки була ілюзія, що повільно, але впевнено я йду до мети.

Однак, коли все було нарешті готово, коли після стількох моїх зусиль питання про створення секретаріату нарешті було винесене на голосування Кабміну, а потім раптово в день голосування викреслене з порядку денного, я остаточно переконалася, що мова йде про відсутність політичної волі.

Я зрозуміла, що всі мої дії заблоковані. Продовжувати брати на себе відповідальність за те, на що ніяк не можеш вплинути, просто безглуздо», — говорить Монахова.

Питання про створення Секретаріату уповноваженого із захисту державної мови зняли з порядку денного засідання Кабміну. Українці в коментарях під постом називають дії влади саботажем і вимагають назвати прізвища причетних осіб.

Share