Попри наказ комбрига не стріляти: перший постріл українців по російським нападникам показав, що здаватися ми не будемо. Йшов 2014-й… Попереду була війна

«Бачиш? — Єбаш!».  Історія першого пострілу ВСУ по найманцям під Слов’янськом: Микола Лавренчук виконав наказ Вадима Сухаревського і зробив перший постріл з КПВТ у відповідь на вогонь противника.

П’ять років тому, 13 квітня 2014-го року, в першому бою під Слов’янськом уперше українські військові відкрили вогонь по ворогу.

Про це нагадав на своїй сторінці у ФБ Юрій Бутусов.

Коли я почув про це вперше в 2015-му, Вадим Сухаревський, що п’ять років тому був командиром роти, взяв усю відповідальність за відкриття вогню на себе. Вадим сказав, що стріляв сам.

Але зараз Сухаревський вирішив, що настав час уточнити інформацію — вогонь був відкритий в порушення наказу комбрига 80-ї бригади Копачинського, і офіцер побоювався, щоб його бійцям не довелося відповідати за прийняте ним рішення.

Війна все розставила на свої місцях. Сухаревський — заслужений герой, командир 503-го батальйону морської піхоти, а Віктор Копачинський з армії пішов, і зараз влаштувався на зручну посаду начальника служби Головного управління Національної гвардії.

На п’яту річницю Вадим розповів деталі.

Відразу після нападу групи диверсантів загону ФСБ Гіркина на співробітників СБУ, Сухаревський порушив наказ комбрига і віддав своїм бійцям перший бойовий наказ війни, звучав він дослівно так:

«Хулі ти дивишся — єбаште!»

Але відкритий був вогонь не відразу і стріляв тільки один кулемет. Як це було? Я зв’язався з наводчиками двох БТРів роти.

Розповідає оператор-навідник БТРа Сухаревського Олег Гапяк (зараз він демобілізувався, служить пожежним в ГСЧС):

«На Слов’янськ ми віїхалі разом з командиром бригади Копачинським та з командувачу ПДВ Швецем.

Копачинський нам, бійцям, казав — якщо хтось буде стріляті, то кожнуі гільзу змусять знайти, прокуратура приїде и віддадуть під суд, як на на Майдані, тож не стріляйте . Ми зброю розрядили … Я багато чого не бачив. Ми стояли на околиці на дорозі. Раптом почалась стрілянина. ротний дав команду «вогонь!»

Але одразу стріляті ніхто НЕ МІГ. Через наказ Копачинський зброя у всех БТРах булу розряджена. Я чув, що йде бій, и почав швидко заряжати КПВТ. Але я не стріляв. Бій закінчився одразу, бо відкрів вогонь другий БТР — там навідніком був Микола Лавренчук «.

Розповідає Народний герой України Коля Лавренчук — він продовжує службу, зараз Микола у свої 26 років — командир відділення рідної 80-ї бригади, і на п’яту річницю бою несе службу на фронті:

«Коли почався бій я був на своєму місці в БТР-80 №137. Згідно з наказом полковника Копачинського мій кулемет був розрядженій, и я не міг відкрити вогонь.

Одразу. Сухаревській віддав наказ, кричав по рації, тож я дуже швидко почав заряджатися, в мене все було підготовлено, намагався швидче.

Я бачив, что по нас ведуть вогонь з «зеленки» неподалік. Тож я дав попереджувальний постріл, а потім випустив чергу пріцільніх.

Противник одразу припинив стріляті, бій швидко закінчився.

Потім ми поїхали на базу. До нас підходилі з різніх підрозділів, Дивувалися, питали, невже по нас дійсно стріляли? Дивилися відмітки від куль, усі були здивовані, ніхто не очікував.

Серед нас, своих, все що було нами зроблено спрійняли добре, проблем не було. Що там казали ротному — не знаю, він одразу всю відповідальність взяв на собе.

Мій БТР потім БУВ підбитий під Луганським аеропортом. А я продовжую службу».

Нагороду Народний герой Микола Лавренчук отримав за поданням самого Вадима Сухаревського в 2015-му році.

А наказ «Хулі ти дивишся — єбаш!» тепер перероблений в більш благозвучну форму: «Бачиш — стріляй!» і сьогодні це бойовий девіз 503-го батальйону морської піхоти, яким командує Вадим Сухаревський.

Share