Прихильники подивовані: Президент Зеленський щосили тисне на газ. Але не вгадується маршрут руху

Рахманін про Зеленського: Бажання наблизити вибори можна пояснити прагненням полегшити процес реформ. А можна – метою узурпувати владу

Президент Володимир Зеленський спершу у жорсткій формі оголосив про розпуск Ради, а потім почав «торгуватися» з депутатами про збереження мажоритарної складової виборів.

Політичний оглядач Сергій Рахманін вважає такий підхід дивним.

Рахманін: Прозирає тільки готовність щосили тиснути на газ. Але не вгадується маршрут руху

Указом про розпуск парламенту президент України Володимир Зеленський продемонстрував характер зухвалого гравця, однак логіки та розрахунку в його вчинку мало.

Таку думку у статті для ZN.ua висловив політичний оглядач Сергій Рахманін.

«Бажання наблизити день проведення парламентських виборів можна пояснити прагненням полегшити процес задуманих реформ. А можна – метою узурпувати владу. Поки що і те, й інше – лише припущення.

Особисто мені однаково важко розгледіти в Зеленському як реформатора, так і узурпатора. Обіцянка змінити життя на краще не означає осмислену готовність це зробити.

Самовпевненість і марнославство не кожного роблять диктатором. Поки що прозирає тільки готовність щосили тиснути на газ. Але не вгадується маршрут руху», – написав Рахманін.

На його думку, нікому з провідних політичних гравців України не потрібні вибори в Раду за відкритими списками; в інтересах Зеленського була б жорстка пропорційна модель із закритими списками і високим прохідним бар’єром.

«Провести таку модель через Раду неможливо. Можливо було переконати її відмовитися від «мажоритарки», погрожуючи достроковими виборами та «купуючи» лояльність частини депкорпусу (від сил, для яких п’ятивідсотковий поріг критичний) зниженням бар’єра і зняттям заборони на формування блоків.

Такий варіант теж обіцяв непоганий куш. Зеленський вчинив інакше. Він зразу (причому в досить образливій манері) оголосив про «розпуск». Чого в парламенті, чесно кажучи, мало хто очікував. А потім… почав «торгуватися» про відмову від «мажоритарки». Дивний хід», – вважає автор.

Зеленський міг «просто піаритися» – вимагати від Ради «відкритих списків», це оцінив би його виборець, вважає Рахманін.

«А так – неув’язка: агітував за «відкриті» списки під час кампанії, в інавгураційній промові закликав депутатів їх узаконити, а наступного дня сам запропонував жорстку «закриту» модель», – зазначив журналіст.

21 травня президент України Володимир Зеленський після консультацій із лідерами парламентських фракцій оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня.

За словами президента, юридичною підставою для розпуску нинішнього складу Ради є відсутність із 2016 року коаліції.

22 травня під час позачергового засідання Верховної Ради в сесійній залі не вистачило голосів, щоб внести до порядку денного президентські законопроекти про ухвалення змін до законів «Про вибори народних депутатів України» та «Про публічні закупівлі».

Зеленський заявив, що депутати відмовилися змінювати виборчу систему і зберегли змішану систему виборів, розраховуючи «за гроші та гречку знову пролізти у Верховну Раду».

Президент пропонував скасувати мажоритарку і знизити прохідний бар’єр до парламенту до 3%.

Глава Адміністрації Президента Андрій Богдан звинуватив депутатів у недотриманні домовленостей і пообіцяв оприлюднити стенограму консультацій, під час яких, за його словами, представники фракцій підтримали скасування мажоритарної складової.

23 травня указ Зеленського про дострокове припинення повноважень Верховної Ради і призначення позачергових парламентських виборів набув чинності.

Вибори відбудуться за змішаною системою, у межах якої половину депутатів Ради оберуть по мажоритарних округах, а половину – за партійними списками.

Share