Через підставних осіб Зеленського просять повернути воду і поїзди у Крим: реакція експертів
Колишній президент Криму Юрій Мєшков звернувся до новообраного Президента України Володимира Зеленського з проханням відновити залізничне сполучення та подачу води на півострів з материкової частини України.
«Прошу Вас розглянути питання відновлення подачі води по Північно-Кримському каналу і відновлення залізничного сполучення між Кримом і Україною», – написав Мєшков.
У листі він зазначає, що перекриття подачі води по Північно-Кримському каналу призвело до погіршення якості життя людей і викидів хімічних речовин на заводі «Кримський титан» в Армянську. А через припинення залізничного сполучення «сьогодні залишаються розділеними багато кримських сімей, які мають родичів в Україні».
При цьому Мєшков назвав Зеленського «першим законно і демократично обраним Президентом України» за час з 2005 року і висловив особливі сподівання на реакцію з його боку.
Реакції Зеленського чи представників його команди на лист Мєшкова наразі нема.
Це звернення могло б не викликати особливого інтересу українського суспільства, але… Навесні цього року російські ЗМІ оприлюднили інтерв’ю екс-президента України Леоніда Кравчука, який виступив проти блокади окупованого півострова.
Згодом українським ЗМІ він підтвердив свою позицію та порадив переможцю виборів Президента України Володимиру Зеленському вирішувати питання з окупованим Кримом «цивілізованим ринковим шляхом».
Днями з боку команди Президента Зеленського, а саме з вуст Леоніда Кучми після засідання у Мінську, прозвучала пропозиція про можливість зняття блокади з окупованого Росією Донбасу.
Наступним може бути анексований РФ Крим?
Як вчинить нинішній гарант? Чи є підстави для занепокоєння? Про це кореспонденти IA ZIK запитали у політологів та відомих кримчан.
Андрій Сенченко, український політик і громадський діяч, уродженець Криму:
– Я не вважаю, що Президент України повинен відповідати Мєшкову, бо це така дуже суперечлива постать. Але я б на його місці оприлюднив заяву щодо того, що всім, хто звертається до української влади чи до Президента України, у питаннях відновлення постачання води, відновлення залізничного сполучення, потрібно звертатися до пана Путіна – президента РФ, яка окупувала частину території України, щоб він звільнив окуповану територію.
Тоді відразу на цій території буде відновлено водопостачання, залізничне сполучення і почнемо відновлювати мирне життя людей дуже швидко і ефективно.
Це була би найбільш зрозуміла реакція.
Щодо дій. Якщо хтось буде вимагати відновити водопостачання (я вже не кажу про залізничне сполучення з Кримом), вони зіткнуться з жорстким спротивом українського громадянського суспільства. Ми не дозволимо.
За всім цим стоять корупційні оборудки.
Ахтем Чийгоз, заступник голови Меджлісу кримських татар, три роки відсидів у російському полоні за свої переконання.
– Думаю, українське суспільство зреагує і буде гарантом усіх, прийнятих за останні п’ять років, рішень та принципових позицій стосовно Криму, сходу України, у тому числі щодо питань блокади.
На жаль, команда, яку представляє Президент, і сам Президент – вони не здатні давати жорсткі меседжі на адресу Росії. Від них можна очікувати повзучих реваншистських дій – це очевидно.
На звернення Мєшкова (старого маразматика) можна було би не реагувати, але неодноразові заяви Кучми, Кравчука, інших, хто так чи інакше підтримує нового Президента, викликають серйозне занепокоєння.
Особливо це стосується наших громадян у Криму і наших сил, які протистоять агресії Росії на сході України. Я спілкуюся з нашими громадянами у Криму, навіть з тими, що в тюрмах, вони висловлюють тривогу.
Якщо раніше вони говорили з впевненістю: ми знаємо, за що ми тут сидимо, і ми віримо в зміцнення України та її незалежності, і з цим пов’язано наше звільнення.
Зараз риторика, на жаль, змінюється. Є повзучий реванш. Я дуже сподіваюся на українське суспільство. Заяви про підтримку 73% – це спекуляція.
Є кому підняти сьогодні людей, захистити від цього повзучого реваншу.
До речі, влада Криму висловили надію на те, що новий президент України Володимир Зеленський знайде час і можливість для того, щоб відвідати півострів.
Запрошення від імені Державної ради Республіки Крим озвучив голова комітету Держради РК з міжнаціональних відносин Юрій Гемпель.
За його словами, Зеленському варто своїми очима побачити, якими темпами зараз розвивається півострів і скласти свою власну думку про ті процеси, які відбуваються в Криму. Тоді він, можливо, зрозуміє, чому кримчани п’ять років тому зробили вибір на користь своєї історичної батьківщини.
Тарас Березовець, політолог, автор книги «Анексія: острів Крим. Хроніки «гібридної війни»:
– Для росіян проблема постачання питної води в Крим є критичною, особливо цього літа, яке передбачається дуже спекотним. За нинішніх запасів питної води на півострові можна підтримати тільки один мільйон населення, а зараз там живе вже близько трьох мільйонів.
Тобто, їм доведеться або добиватися відновлення постачання води з України, або кудись вивозити людей, тому що перекинути її від РФ не можуть – у них самих у сусідньому з Кримом Краснодарському краї дефіцит питної води.
Ця пропозиція була абсолютно прогнозована. І окупаційна влада Криму зараз піде на такі кроки, щоб дати можливість новій адміністрації обґрунтувати питання водопостачання гуманітарними міркуваннями.
Будуть говорити про те, що «це українські громадяни, і їм потрібно так само надавати воду». І з урахуванням зміни позиції по Донбасу, яку зараз озвучив Кучма, – я цілком не виключаю того, що адміністрація Зеленського може включитись в ці ігри.
Йти на поступки Росії категорично не можна, адже тоді окупація Криму буде безстроковою.
На сьогоднішній день вода – це наша потужна зброя проти Росії, яка сильніша за атомну. Без води у них буде реально погана ситуація.
Те саме стосується залізничного сполучення. Я вважаю, що не можна йти на компроміси з ворогом. Є основні сполучення, пропускні пункти суходолом, автомобільним транспортом – так люди і добираються, але великої потреби у відновленні залізничного сполучення – я не бачу.
Крім того, Зеленський взагалі ігнорує питання окупованого Криму. У нього навіть немає радників стосовно цього питання. У цьому якраз таки є небезпека, що йому можуть порадити якісь люди, які не розбираються в кримських питаннях.
Зеленський не призначив людей, які систематично займалися питаннями Криму. А Крим з Донбасом – це зовсім різні речі. І тут може статися велика халепа.
Я не виключаю того, що АП відновлюватиме водопостачання не від імені Зеленського, а від його якихось там радників, помічників. Хтось дасть інтерв’ю, аби перевірити громадську реакцію і скажуть: ну, відновлюємо водопостачання.
А якщо ситуація стане негативною, вони на це скажуть: ну, це ж не президент пропонував, це не його позиція… Це такі їхні ігри, так вони намагаються розвести всіх, як кошенят.
Борис Бабін, екс-представник Президента України в Автономній Республіці Крим:
– Мєшков ставить два ключових питання – це подача води каналом і поновлення залізничного сполучення.
Ці речі дійсно вкрай потрібні росіянам в Криму, але вони не можуть офіційно зізнатися в тому, що без води та залізничного сполучення півострів приречений. Тому й використовують таке гібридне висування вимог, нібито не від влади Росії.
Але ці два питання (вода каналом і залізничне сполучення) є критично важливими для агресора. І саме вони визначать у середньостроковій перспективі, хто буде контролювати півострів.
Якщо ми сьогодні підемо на поступки у цих питаннях – це означатиме, що ми фактично відмовляємося від Криму. Бо саме ці важелі сьогодні є одними з небагатьох, які реально можуть вплинути на ситуацію, і якими ми ще поки користуємося.
Я не можу спрогнозувати, як на це відреагує нова українська влада, але одне можу сказати точно: у АП ще не змінено клерків і сьогодні там питання Криму вирішують ті самі люди, що й за пана Порошенка, яких добре знаю.
І, на жаль, я не можу казати про їх високий рівень патріотизму та низький рівень любові до грошей. Так само і в Кабміні, так само і в інших місцях. Тобто, тут питання не стільки в самому Зеленському, як у виконавцях – клерках, які будуть писати папірці про те, як це нібито потрібно Україні. І от це мене лякає.
Довідка
Юрій Мєшков – кримський політик і юрист, перший та єдиний Президент Республіки Крим (1994–1995), Голова Ради Міністрів Криму (1994).
Мєшков одіозно відомий своїми українофобськими поглядами.
12 березня 2014 року під час українсько-російського конфлікту на території АР Крим Юрій Мєшков повернувся до Сімферополя. Він відзначив, що вважає себе громадянином Криму і всі ці роки перебував у розлуці з батьківщиною.
Наступного дня Мєшков заявив, що готовий очолити новостворену республіку після оголошення результатів референдуму 16 березня, бо вважає, що у 1995 році його позбавили влади незаконно.
У 2016 році Юрій Мєшкова внесли до бази сайту «Миротворець» через його антиукраїнську діяльність та посібництво російським окупантам у Криму.