У понеділок, 15 лютого, — Стрітення: як християнське свято з народним зустрічається. Чого не варто робити в цей день

Стрітення, або як Зима з Весною зустрічається.

Щорічно, 15 лютого, українці святкують Стрітення. Для християн східного обряду — це одне з 12 найголовніших свят у календарі. Проте, у Стрітення є й дохристиянська історія.

Про обидві версії походження свята, про традиції та прикмети цього дня розповідає Всвіті

Християнське свято Стрітення Господнє

Для християн це свято знаменує важливу подію: зустріч Ісуса з праведником Симонеоном і пророчицею Анною, які впізнали Месію у звичайному немовляті. Відбулася зустріч у Єрусалимі, коли діва Марія принесла Ісуса на посвяту. Святкування зустрічі Старого й Нового завітів згадується ще в християнських творах III століття. Проте, в Україні це свято з’явилося значно пізніше.

Народне свято: Зустріч зими з Весною

Народне свято Стрітення має дохристиянське коріння та знаменує час, коли зима вперше зустрічається з весною. Його ще називають Зимобор, Стрічення, Стріщення або Громниці.

Вважалося, що зима з весною перетинаються на дорозі та сперечаються, хто ще залишиться в цих краях господарем. Визначали переможця за погодою під вечір: якщо стало холодніше, то зима ще залишиться у своїх володіння, а якщо потеплішало — весна взяла верх і її прихід буде раннім.

Назву Громниці свято отримало, бо це був єдиний день зими, коли можна було почути відлуння грому.

Також, прикмети нерідко стосувалися води. Якщо на даху висіли бурульки — їх збивали й розтоплювали у воду. Цю талу воду вважали цілющою, тож її додавали в ліки чи освячували нею обереги, будинки, худобу, подвір’я. Навіть вулики пасічники кропили цією водою.

Жінки раніше готували на Стрітення обрядове печиво у формі жайворонків. Це печиво давали дітям, а ті мали закликати разом із цими птахами весну. Чоловіки, тим часом, ворожили на врожай: ставили на ганок тарілку із зерном та чекали до ранку. Якщо зерно вкрилося росою — значить наступномуго року земля буде родюча.

Коли на території сучасної України прийняли християнство, Стрітення Господнє змістило народне свято. Проте, багато традицій залишилися. Наприклад, християни цього дня носять до церкви святити воду. Ще, запалюють свічки, які називаються «громничими.

Чого не можна робити у свято

Християнське свято Стрітення Господнє — має низку певних заборон. Не можна шити, вишивати та взагалі працювати з нитками. Прати та мити посуд теж не можна, бажано в цей день взагалі старатися не бруднити воду. Заборона стосується походів у лазню чи пірнання в ополонку. Не можна поратися в городі чи виконувати важку домашню роботу. Але, праця дозволяється — якщо потрібно допомогти іншій людині.

Заборона, яка стосувалася грошей: їх не можна класти в цей день на стіл. Мовляв, удача відцурається того, хто це зробить, а гроші будуть зникати не зрозуміло куди. Також, не можна давати в борг або ж забирати борги на Стрітення.

Поганою прикметою вважали початок у цей день далекої мандрівки. Вважалося, що тоді додому ще не скоро повернешся. Можливо, це тому що погода була дуже мінлива.

Народні прикмети 15 лютого

  • Відлига віщує пізню весну, а, відповідно, у поле люди вийдуть ще не скоро.
  • Якщо під вечір тепло — значить і весна буде сонячною.
  • Якщо все снігом замело — зима закінчиться не скоро, а весна буде дощовою.
  • Якщо на деревах іній — вродять добре гречка й картопля.
  • Вночі небо без хмар — це до доброго врожаю фруктів.
  • Сильний вітер 15 лютого — до поганих посівів, але й до хорошого врожаю плодових дерев.
Share