У Росії готові запустити програму «створення» генетично модифікованих дітей: чекають відмашку від Путіна. Науковці світу вимагають зупинити катастрофічний за наслідками експеримент

Майбутнє генетично модифікованих дітей може виявитися в руках Путіна.

Цього літа, після того як російський біохімік оголосив про плани піти по стопах китайського дослідника і створити генетично модифікованих дітей, 150-річний академічний журнал Nature закликав світ зупинити його.

Про це пише агентство Bloomberg.

Журнал Nature стверджує, що небезпека зміни людської ДНК, яка буде передаватися потомству, недостатньо добре вивчена, аби дозволити Денису Ребрікову, проректору одного престижного російського інституту і директору лабораторії іншого інституту, почати діяти, пишуть Букви.

Через шість тижнів після призову до дії з боку Nature деякі провідні російські генетики провели таємну зустріч з представниками охорони здоров’я в установі на півдні Москви, де був присутній спеціальний гість з незвичним доступом до Кремля: старша дочка Володимира Путіна.

Про це розповіли троє присутніх там людей.

Можна припустити, що в Росії тільки президент Володимир Путін може вирішити, як регулювати появу технології, здатної змінити код кожної живої клітини.

На цій зустрічі генетики хотіли представити ендокринологу Марії Воронцовій свої суперечливі думки про наміри Ребрікова.

Протягом трьох годин Воронцова уважно вислуховувала аргументи за і проти запланованого Ребріковим методу редагування генів, відомого як Crispr.

Зазначається, що Ребріков, працює з глухою парою, яка хоче, аби він не дозволив їх запланованій дитині успадкувати свою глухоту, нейтралізуючи дефектні гени GJB2 під час штучного запліднення.

Прихильники Ребрикова, які були на закритому засіданні, сказали, що по закінченню пішли досить оптимістичними.

Воронцова тоді не сказала “так” або “ні”, вона погодилася, що науковий прогрес не може бути зупинений і що редагування людської ДНК має бути заборонено в приватному секторі і обмежено державними установами для максимального контролю.

Опоненти Ребрикова, в тому числі переважна більшість експертів, кажуть, що схвалення заявки, яку він збирається подати в міністерство охорони здоров’я у жовтні, тільки підштовхне інших вчених до проведення ризикованих експериментів з людською спермою, яйцеклітинами і ембріонами до тих пір, як буде створена глобальна структура для керування однією з найбільш суперечливих царин науки.

Варто відзначити, що Воронцова спеціалізується на педіатричних розладах росту.

Агентство Bloomberg відправляло запити в Національний центр ендокринологічних досліджень, де працює дочка Путіна, але там не відповіли. Також не відповів на запит і прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.

У кількох інтерв’ю в Москві Ребриков, якому 43 роки, сказав, що він відкрито просуває проект, тому що він впевнений у безпеці процедури і втомився чекати, поки чиновники встановлять юридичні параметри для використання Crispr.

У російському законодавстві це питання не розглядається безпосередньо, і Всесвітній організації охорони здоров’я може знадобитися ще рік або більше, аби розробити офіційні керівні принципи редагування генів.

Варто відзначити, що відомі експерименти з Crispr – щодо поліпшення сільськогосподарських культур, модифікації комарів, які переносять малярію, лікування раку – постійно розширюються, але жоден уряд не схвалив використання цього інструменту для редагування ДНК людини.

Китай назвав роботу дослідника Хе Цзянькуй в минулому році як “незаконну” після того, як він оголосив про народження дівчаток-близнюків, які були генетично змінені, щоб бути стійкими до ВІЛ. З тих пір про нього не чули і рідко бачили.

В останні роки Путін все ясніше заявляє, що очікує, що можливий вплив генної інженерії на суспільство буде таким же або навіть більшим, ніж штучний інтелект, – як хорошими, так і поганими.

У 2017 році він заявив, що “люди” почнуть редагувати передпологову людську ДНК “дуже скоро”.

У минулому році Путін виділив близько 2 мільярдів доларів на генетичні дослідження і призначив свою доньку куратором групи з 30 осіб.

Варто відзначити, що Ребріков є російським патріотом, який говорить про свої власні дослідженнях в геополітичних і релігійних термінах.

За словами вченого, Китай в даний час суворо регулює редагування ембріонів людини, а США нещодавно продовжили його заборону. У Росії є шанс стати головним двигуном в галузі.

Він порівняв квест з ідеальним редагуванням зародкової лінії з озброєнням і космічними перегонами.

Зараз мало що відомо про довгострокове впливі Crispr на організм людини. Перший докладний звіт про те, що лікарі використовували Crispr для маніпулювання ДНК живого пацієнта, щоб вилікувати хворобу – дослідження однієї людини, хворої на рак, – був опублікований тільки у вересні.

Критики кажуть, що можуть піти десятиліття для того, аби мати достатні знання про те, як безпечно редагувати ембріони людини.

Дії Ребрікова, стверджують вони, можуть виявитися катастрофічними.

“Він досить безрозсудний”, – сказав Віктор Дзау, президент Національної медичної академії США. “Питання в тому, чому? Який його мотив діяти і ігнорувати міжнародне наукове та медичне співтовариство?”

Ребріков же стверджує, що по всій земній кулі швидше за все є “темні місця”, де вчені вже порушують соціальне табу, пов’язане з маніпулюванням людськими ембріонами.

За його словами, генетична модифікація ембріона коштує близько мільйона рублів (15 500 доларів), але ціни будуть падати при ширшому використанні.

Але спочатку повинні відбутися три речі, перш ніж це бачення стане реальністю.

По-перше, потрібно чітко показати, що вигоди набагато переважають ризики.

Друге і третє, політична воля і суспільне визнання, безпосередньо пов’язані в Росії і залежать від Путіна.

Є ще один потенційний камінь спотикання для Ребрікова і його прихильників – Російська православна церква.

Московський патріархат опублікував “попередню” позицію на своєму веб-сайті у червні, стверджуючи, що, хоча генетичне редагування може запобігти успадкуванню захворювання, ця процедура повинна бути заборонена, якщо загрожує життєздатності ембріона.

“Те, що ми робимо, є бажаним Богу. Ми зціляємо, як Ісус”, – сказав Ребриков.

Share