Українським Силам спецоперацій — 3 роки. Про більшість успішних операцій спецпризначенців не можна розповідати ще багато років, а їхні дії на окупованих територіях — державна таємниця

Ігор Луньов: «Ми не робимо таємниці з того, що наші специ активно діють на окупованих територіях…»

Україна відзначила третю річницю утворення Сил спеціальних операцій ЗСУ.

Із командувачем цього елітного роду військ генерал-лейтенантом Ігорем Луньовим поспілкувався журналіст Арміяinform.

Генерал-лейтенант Луньов Ігор Васильович закінчив Одеське вище артилерійське командне училище. За час військової кар`єри, зокрема, був командиром 25-ї окремої повітрянодесантної бригади і першим заступником командувача ВДВ.

Керував десантниками під час звільнення від окупантів Слов’янська, Краматорська, Дебальцевого, Вуглегірська, обороною Донецького аеропорту.

Сили спеціальних операцій очолює із січня 2016-го року

  • Уперше в історії Північноатлантичного Альянсу підрозділ ССО від країни, що не є його членом — тобто, український, отримав оцінку «боєготовий», тобто наші ССпО вже «міцно стоять на ногах». У цьому сенсі цікаво, чим ми вирізнятимемося з-поміж інших?

— Насамперед ми вирізнятимемося унікальним бойовим досвідом. Адже після Другої світової війни ми — єдина країна, яка вимушена вести бойові дії у серці Європи з набагато потужнішим за себе у воєнному сенсі противником. І вперше в історії наддержава застосовує гібридні методи ведення війни не фрагментарно, а системно й масштабно.

Окрім того, Російська Федерація використовує Донбас як військово-науковий полігон. На практиці це означає випробування їхньої новітньої військової техніки, обладнання, озброєння і технологій гібридної війни в усіх взаємопов’язаних із нею царинах. Тобто, ми з перших днів попали під коток усієї ресурсної міці РФ, зіштовхнулися не тільки із воєнно-політичними, а й з інформаційними, технічними та соціальними викликами.

Ми знаходимо на ці виклики ефективні відповіді — починаючи із методик індивідуальної підготовки бійців, закінчуючи організацією роботи штабів, підрозділів тактичних та інформаційно-психологічних операцій.

А прикладом наших вже напрацьованих відмінностей може бути хоча б значне розширення курсів підготовки фахівців тактичних груп за п’ятьма основними спеціальностями.

Наприклад, командир тактичної групи має вміти не тільки провести спеціальну розвідку, а й ефективно спрацювати за будь-якого підлеглого. А інженер повинен, зайшовши із порожніми руками на звичайнісіньку кухню, вийти звідти з готовим вибуховим пристроєм або засобом зв`язку, які зібрав там із підсобного матеріалу.

Про більшість успішних операцій не можна розповідати ще дуже багато років

  • Чи не можна докладніше? Під кожну спецоперацію у ССО НАТО окремо формується і її технічна складова. Простими словами — до дій залучають певні засоби радіоелектронної, аерокосмічної та інших видів розвідки, спеціальні повітряні судна або засоби пересування під водою, спорядження бійців тощо. Наскільки нинішня матеріальна база наших Сил дозволяє ефективно виконувати завдання, які ставить перед ними боротьба із агресором?

— У цьому сенсі серйозні речі закладені у Державну програму розвитку ССпО. На їх оснащення уже виділяють серйозні фінанси. Однак наразі ми спроможні виконувати всі покладені на нас завдання тільки у міжвідомчій та міжвидовій взаємодії з іншими підрозділами ГУР, ЗСУ, ВМС, ВПС, НГУ та МВС.

Але головне завдання на перспективу — щоб ми могли виконувати будь-які завдання у визначені терміни самостійно.

У іншому ж ми не поступаємось стандартним практикам армій НАТО. До наших операцій залучають фахівців і матеріально-технічний ресурс ЗСУ, воєнної та зовнішньої розвідки, технічну допомогу країн-партнерів тощо.

Про більшість наших успішних операцій не можна розповідати ще дуже багато років. Утім, повірте, вони гідні, щоб про них писали книжки і сценарії фільмів.

Оборонне відомство й особисто Ви декларували серйозний розвиток військово-морської складової ССпО. Що це означає конкретно? І чи будуть у цій програмі задіяні такі легендарні географічні об’єкти, як острів Майський під Очаковом, на якому за радянських часів готували оповитих таємничістю бойових плавців?

— Уже задіяні… І острів Майський теж — плануємо використовувати його в бойовій підготовці наших спеціалістів.

Зрозуміло: їх поступово забезпечуватимуть усім необхідним для виконання бойових завдань. Ми плануємо отримати надводні засоби доставки, човни великі та малі, засоби підводного руху й доставки, водолазне спорядження. Це значно підвищить спроможності морської компоненти військ.

  • Законодавство для ССпО визначає завдання, серед яких — організація та підтримка рухів опору та заходи правового режиму воєнного і надзвичайного стану. В умовах війни з агресором вони дуже актуальні. Недарма ж Володимир Жемчугов, який організовував партизанські дії на Донеччині, став Героєм України. Наскільки активно Сили беруть участь у допомозі таким людям?

Окремими завданнями ССпО є: проведення рейдів тилами ворога, здійснення психологічних операцій, здобуття розвідувальної інформації за лінією розмежування, спецрозвідка, пошук й визволення полонених та заручників, участь у антитерористичних діях

— Воїни тактичних груп проходить курси підготовки, після яких можуть діяти у ворожому тилу автономно. Навіть один солдат повинен зуміти організувати групу спротиву для допомоги у виконанні поставленого перед підрозділом завдання.

Ми не робимо таємниці з того, що наші специ активно діють на окупованих територіях. Але всі подробиці — справді державна таємниця.

Основним завданням натепер є підготовка не груп спецпризначення, які діють на окремих об’єктах, а саме тактичних груп спеціальних операцій зі своїм штабним, бойовим та інформаційним елементом.

Такі групи повинні не тільки відпрацювати завдання чи об’єкт, а й довести світовій спільноті, що це було зроблено в інтересах і на благо людства.

Все це група повинна спланувати і виконати самостійно, без втручання вищого штабу. Це і є тією планкою, до якої ми підійматимемося.

Share