«Вовк», який читав латиною лекції в Сорбоні, не програв жодної з 244 битв і національний герой Франції… Легенди? Міфи? Чистісінька історична правда!

Як гадаєте, що Сірко робив у Франції, чекаючи оплати від Мазаріні за взяття фортеці Дюнкерк, яку французи не могли собі повернути 5 років? От як гадаєте? Пиячив? Гульдебасив? І отут я був шокований відкриттям. Іван Сірко читає в Сорбоні лекції латиною з історії Польщі та Руси-України.

Лекції!! Латиною!! В Сорбоні!! Вчить французьких студентів. Шок. Чесно … Про це написав на своїй сторінці у Facebook Сергій Задунайський. Зрозуміти Сергія можна, постать славнозвісного запорізького отамана Івана Сірка, якого називали характерником, себто, чародієм, ще чекає свого дослідника в незалежній Україні. Але, чому ж ми і досі не запалилися цікавістю щодо цієї справді непересічної персони?

Сірко (Серко) Іван Дмитрович (1610-1680). Найславетніший кошовий отаман Запорізької Січі родом з м. Мерефи сучасної Харківської області (за іншою версією — з Поділля), національний герой Франції, який не програв жодної з 244 битв, у яких брав участь.

Кошовий отаман Іван Сірко – унікальна видатна особистість. Талановитий полководець лускав неприступні фортеці, як насіння. Обирався козаками (а козакам, точно як нам, спробуй догодити) 12 разів (!) кошовим отаманом.

Перший політичний в’язень (запроторили в тюрму до Сибіру), якого на вимогу європейських країн російський цар повернув із Сибіру на Січ.

Турецький султан так боявся Сірка і його походів, що видав указ у всіх мечетях молитися про смерть цього українця…

Сірко з українським козацьким військом допоміг завершити в Європі 30-літню війну. 5 років (!) французи не могли повернути собі фортецю Дюнкерк. Найняли Сірка з козаками за високу плату, з умовою Сірка, що французи не будуть вмішуватися.

Два дні козаки ходили навколо фортеці, вивчали місцевість і розробляли план. На третій день козаки взяли фортецю за кілька годин без єдиного пострілу і повернули її французам.

Мушкетери вигукували «віват» козакам і підкидали свої капелюхи. Сірко поселився в Парижі і сказав, нікуди не поїду, поки не заплатите. Ось саме тоді він і читав лекції в Сорбоні.

Французькі гвардійці дорікнули Сірку, що вони воюють за честь і славу, а козаки — за гроші. Відповідь прозвучала миттево — кожен воює за те, чого йому бракує.

Через 132 роки після смерті Сірка його мощі використовував фельдмаршал Кутузов перед Бородинською битвою 1812 р., щоб надихнути російську армію, а у 1966 р. президент Франції генерал Шарль де Голль у Києві поклав квіти до пам’ятника великому українському козаку, який у 1646 р. допоміг французам зробити те, що було не під силу «чотирьом мушкетерам короля» з роману Олександра Дюма.

• Німецькі джерела називали його “Цирка»;
• Росіяни — «Сєрко»;
• Французи — «Сіро»;
• Турки і татари — «Урусшайтан» (“руський чорт”), а туркені-матері лякали своїх дітей його ім’ям;

Насправді, Сірко — це козацький псевдонім, що означає «вовк».

Коли ж ми вже почнемо вчити свою історію? Свою!!!

Share