Їдеш у метро і не знаєш, що поряд — не завжди приязні незнані світи: У київському метрополітені науковці виявили невідомі донині бактерії

У київському метро знайшли невідомі раніше бактерії.

У дослідженні MetaSUB «мікробного населення» столичного метро було виявлено від 10% до 80% невідомих науці мікроорганізмів.

Проєкт MetaSUB (Metagenomics and Metadesign of Subways and Urban Biomes), який досліджує «мікробне населення» станцій метрополітену світу, проаналізував стан київської підземки.

Від 10% до 80% геномів у зразках зі столичного метро виявилися невідомими науці, повідомляє Хмарочос із посиланням на «Громадське».

Уже чотири роки поспіль 21 червня вчені спускаються в метро і ватними паличками ретельно збирають аналізи з лавок, стін, підлоги, поручнів ескалаторів, автоматів для продажу квитків та інших поверхонь.

Зібрані з усього світу зразки надходять до лабораторій Нью-Йорка. Там дослідники «прочитують» генетичний матеріал, який вдалося зібрати.

За допомогою технологій секвенування (тобто читання послідовностей ДНК та РНК) визначають генетичний матеріал, який потрапив до зразка.

Треба зауважити, що у зразку опиняються не цілі геноми тієї чи іншої бактерії або вірусу, а лише їхні фрагменти — менші або навіть більші. Потім дослідники знаходять фрагменти «генетичного тексту», які доповнюють один одного, складають їх і порівнюють отримані геноми з тими, що є в базах даних.

Ті алгоритми, які використовувала група Крістофера Мейсона, доктора із Корнельского університету, склали зокрема з фрагментів «генетичного тексту» збудника сибірки та збудника чуми — бактерії Yersinia pestis.

В Україні проєкт MetaSUB працює з 2017 року й поки обмежується Києвом. За словами координаторки Аліни Фролової з Інституту молекулярної біології та генетики НАНУ, проєкт фактично тримається на волонтерах.

Так, у дослідженні було виявлено, що від 10% до 80% геномів у зразках зі столичного метро — це мікроорганізми, які не вдається ідентифікувати за базами даних.

Тобто це щось невідоме науці.

З відомих науці бактерій у метро приблизно 80% — це мікроорганізми, які живуть на шкірі людини чи в її дихальних шляхах і зазвичай не викликають хвороб.

До речі, на станції метро «Контрактова площа» раніше знайшли геном чумної палички — як і в наземному транспорті Нової Зеландії та Нігерії.

У базі даних, створеної за результатами проєкту MetaSUB, можна переглянути карту мікробів у всьому світі.

Share