З понеділка, 24 червня, починається Петрівський піст: чому він вважається «не дуже строгим» і чого не варто робити в ці дні

Петрівський піст 2019: що можна робити і не можна.

Через тиждень після свята Трійці, 24 червня у православних українців починається Петрів піст.

Він вважається першим літнім постом і готує всіх православних до важливого свята.

Петрівський піст (у народі – Петрівка) присвячений апостолам Петру і Павлу, яких церква величає Першоверховними.

Цей піст завжди закінчується 12 липня, у день святкування пам’яті святих, а ось початок його залежить від Великодня.

Адже починається він тоді, коли завершується Великоднє коло богослужінь, тобто через тиждень після Святої Трійці, у понеділок.

Традиція дотримання цього посту відома з далеких часів християнства.

Петрівка – піст не дуже «строгий», дозволялося вживати рибу, (святі апостоли були рибалками).

У деяких місцях день Петра вважався святом рибалок, тому що апостол Петро всюди відомий як покровитель рибного промислу.

Раніше рибалки молилися йому, відправляли молебні, всією громадою збирали на свічку, яку ставили в церкві перед іконою Петра.

Петрівка – це також гаряча пора літньої праці, коли найдовші дні й найкоротші ночі.

Перший день Петрівки вважався початком косовиці сіна. У Петрівку дівчата білили полотно й прядиво, а молодиці тіпали коноплі на сорочки.

Оскільки на Петрівку випадала середина літа – апогей розквіту природи, початок нового врожаю, пора літнього сонцестояння – то не дивно, що період цей був багатий і на обрядовість.

Саме під час Петрового посту весна переходила в літо, сонце повертало на зиму, тож відомі календарні звичаї та обряди весняно-літнього циклу – проводи русалок, похорони Ярила, або Кострубонька (у понеділок, перший день Петрового посту), Івана Купала, день св. Петра (обряд вільхи й дуба, пошанування дерев і пастуші обряди на полонині), косовиця, зажинки тощо.

Після Петра у багатьох регіонах України розпочиналися жнива, тому давнє прислів’я й каже, що «святий Петро жито зажинає».

У 2019 Петрів піст триває з 24 червня по 11 липня.

OBOZREVATEL пропонує дізнатися про заборони в цей період, щоб мирно дочекатися світлого свята апостолів Петра і Павла:

Найкраще бути вдома в тиші і спокої. Слід відмовитися від поїздок, відряджень і подорожей. Танці, музику і застілля відкладіть до 11 липня.

Не варто сваритися з оточуючими вас людьми – не беріть гріх на душу, особливо під час посту.

У період посту захистіть себе від зайвих пліток, обговорення кого-небудь, від неприємних слів і справ.

Не менш важливо дотримуватися посту і в їжі. Звичайні і нехитраі страви, ніяких алкогольних напоїв та наркотичних речовин допоможуть вам гідно витримати цей піст.

Не варто їсти продукти тваринного походження (м’ясо і яйця), але в деякі дні дозволяється вживати рибу. Її можна в суботні та недільні дні.

 

Share