За які «здобутки»? Щойно вручили Шнобелівську премію: відзначили Путіна, Трампа, Лукашенка і… українських вчених

Українські науковці отримали Шнобелівську премію з фізики.

Український фізик Іван Максимов та математик Андрій Потоцький отримали цьогорічну Шнобелівську премію. Вчені досліджували поведінку тіла черв’яків під впливом вібрації.

Про це повідомляють на офіційному сайті премії.

Обидва вчених працюють у Свінбурнському університеті в Австралії.

Їхнє дослідження показало, що вібрації змушують дощових черв’яків формувати візерунки аналогічні тим, як реагують на вібрації краплі води, повідомляють у The Guardian.

Вчені зазначили, що отримана нагорода стала для них справжнім сюрпризом у професійному житті.

«Ми не планували вирішити яке-небудь конкретне питання або наукову проблему. Я вирішив подати вібрацію за допомогою динаміка, тому пустив кілька інструментальних звукових сигналів.

І вони почали рухатися, як вода»,– розповідає Іван Максимов.

Наразі науковці вивчають потенційне застосування результатам цього дослідження.

Вони вважають, це може бути корисно в нейробіології, як неінвазивний метод вивчення мозкових імпульсів, а також, що дослідження можна використовувати в робототехніці для імітації рухів черв’яків.

«За свою роботу, що дозволяє зрозуміти, як поводять живі організми під впливом високих частот, вони отримали паперові призи і купюри по 10 трлн. доларів Зімбабве», – зазначає журналіст Кирил Лукаренко на своїй сторінці у Twitter.

Нагадаємо, Шнобелівська премія – це пародія на відому міжнародну нагороду Нобелівська премія.

Її вручають за дослідження, які спочатку здаються смішними, проте потім викликають роздуми. Українською її також іноді називають «Антинобелівська премія» або «Ігнобелівська премія»

Президенти дев’яти країн – Росії, США, Білорусі, Бразилії, Великої Британії, Індії, Мексики, Туреччини та Туркменістану – також отримали «Шнобелівську премію» через реакцію на пандемію коронавірусу.

Повідомляє Українська правда з посиланням на трансляцію The Ig Nobel Prize Ceremony та білоруське «Радіо Свобода»

Церемонія «The Ig Nobel Prize Ceremony», яка є пародією на престижну міжнародну Нобелівську премію, відбулася онлайн 17 вересня у Гарвардському університеті, США.

Засновник премії, редактор «Анналів неймовірних досліджень» Марк Абрахамс повідомив, що нагорода у сфері медичної освіти присуджена лідерам Бразилії, Великобританії, Індії, Мексики, Білорусі, США, Туреччини, Росії, і Туркменістану.

«Премія вручається Жаіру Болсонару (Бразилія), Борису Джонсону (Великобританія), Нарендра Моді (Індія), Андресу Мануелю Лопесу Обрадору (Мексика), Олександру Лукашенкові (Білорусь), Дональду Трампу (США), Реджепу Тайіпу Ердогану (Туреччина), Володимиру Путіну (Росія) і Гурбангули Бердимухамедову (Туркменія) за використання пандемії коронавірусу для того, щоб навчити світ тому, що політики можуть сильніше впливати на життя і смерть, ніж вчені і лікарі».

Ведучий передав «особливі привітання» Лукашенкові, адже це вже друга його «нагорода»: у 2013 році білоруському президенту присудили Шнобелівську премію в номінації «Премія миру» за «заборону публічних оплесків», а також за «затримання білоруськими правоохоронцями однорукого чоловіка за оплески».

Україна – разом з Австралією, Францією, Німеччиною, Великою Британією та Південною Африкою – відзначилася у сфері фізики. Іван Максимов та Андрій Потоцький отримали Шнобелівську премію за експеримент про те, що відбувається з формою дощового черв’яка при вібраціях із високою частотою.

На 30-ій щорічній церемонії вручили й інші «Шнобелівські премії».

Share