Завтра, 14 березня, — Прощена неділя: у кого і як просити вибачення і що треба встигнути ще в суботу

14 березня — останній день Масляної, і відповідно, останній день перед початком Великого посту. З давніх-давен в цей день було заведено просити один в одного пробачення.

Але до цього дня потрібно готуватися заздалегідь, що важливо встигнути зробити?

До Прощеної неділі згадайте про неправильні вчинки, образи та гріхи, які ви нанесли близьким людям або друзям. А ще краще запишіть все це на листочку, щоб 14 березня не просто сказати «вибач мені», а попросити вибачення за щось конкретне, за те, що не дає вам спокою.

Багато хто вважає, що суть Прощеної неділі полягає в тому, щоб попросити вибачення, але важливіше не просити, а дарувати його. Згадайте людей, які кривдили або ображали вас. Запишіть, що колись поганого зробили вам конкретні люди й постарайтеся в цей день дарувати їм прощення. Але не кажіть людині про те, що вона потрапила у ваш «чорний» список. Просто відпустіть в душі свою образу на неї. Пам’ятайте, що Божого прощення гідні лише ті, хто вміє прощати близьких.

В суботу і в неділю в храмі проводитимуться служби, бажано в ці дні відвідати церкву. Якщо такої можливості немає, тоді помоліться про прощення гріхів перед іконами у себе вдома.

Перед Прощеною неділею постарайтеся ні з ким не сваритися, навпаки, в ці дні краще перейнятися любов’ю до свого ближнього, до Бога, до світу і сконцентруватися на хороших і позитивних думках.

Як потрібно просити пробачення у людей, щоб вам повірили і пробачили.

Попросити пробачення насправді не так вже й просто. Для багатьох людей необхідність переступити через себе, свою гордість, визнати свою неправоту, знизити самооцінку у власній свідомості та в очах оточення пов’язана з неабиякими труднощами. Однак суть ритуалу якраз і полягає в боротьбі зі своєю зарозумілістю і каятті у вчинених гріхах. Через покаяння приходить полегшення для душі. І якраз з чистою совістю і легкою душею люди й входять в період Великого посту.

Ви і самі навряд чи пробачили б людину, якби відчули якусь брехню або нещирість з її боку, чи не так? Те ж саме відчуває й людина щодо вашого прохання про прощення. Якщо ви самі покаялися і усвідомили свою провину, то і пробачити вам буде набагато легше.

Мало хто з людей любить відчувати почуття провини. Саме воно відчутно б’є по нашій самооцінці. Можна трохи полегшити свою долю і під час вибачень думати не про свою провину, а про відповідальність за власну поведінку і за її наслідки.

Промовляючи прохання про прощення, ви тим самим висловлюєте свій жаль з приводу допущеної вами помилки в своїй поведінці.

Як просити пробачення? Ставити себе на місце скривдженого.

Саме ця порада знайома нам здавна – поставте себе на чуже місце. З одного боку – це правильно, адже так легше відчути те, що відчуває інша людина. Але ось з іншого – така думка може бути помилковою, тому що ми починаємо судити про інших людей по собі. На якісь слова ви б навіть не звернули увагу, а ось інша людина серйозно образилася. Ми можемо тільки здогадуватися, що на душі у нашого співрозмовника, але не знати цього напевно. І ми не маємо права приймати за нього рішення.

Вибачення, розпочаті з формулювання: «Вибач, але…» свідомо приречені на невдачу. Це більше схоже на суперечку та озвучування умов, ніж на прохання вас пробачити. Не ставте жодних мов, коли просите пробачення.

Коли ви просите пробачення у людини, будьте готові до того, що вона не пробачить вам. Або ж пробачить, але не відразу.

Ваше прохання ще не означає, що його зобов’язані виконувати за першим же покликом. Все залежить від того, наскільки сильна і глибока була рана, нанесена вами. Та й від характеру самої людини теж багато що залежить. Вона має повне право чинити, як вважатиме за потрібне. А ви у відповідь також не повинні на це ображатися.

Share